Uczucie pieczenia po każdym posiłku – co robić?

Uczucie pieczenia po każdym posiłku – co robić?

Nieprzyjemne pieczenie w przełyku tuż po zjedzeniu posiłku? To zdarza się każdemu z nas. Głównie wtedy, gdy się przejemy, spożyjemy coś tłustego lub ciężkostrawnego. Pieczenie może towarzyszyć sporej porcji wypitego alkoholu lub zajadaniu się ostrymi potrawami. Jeśli występuje po każdym posiłku, mamy problem.

Skąd się bierze uczucie pieczenia

Uczucie pieczenia po każdym posiłku – co robić?Bardzo obfite posiłki, ale i niektóre dania, szczególnie ostro przyprawione, mogą zalegać zbyt długo w żołądku lub powodować jego podrażnienie. Wtedy to kwas żołądkowy cofa się do przełyku, a z racji tego, że delikatna śluzówka nie jest odporna na jego działanie, czujemy nieprzyjemne pieczenie, a nawet ból. Zwykle dolegliwość lokalizuje się w nadbrzuszu, ale może również promieniować.

Sporadyczne przypadki tej dolegliwości nie są dużym powodem do niepokoju. Warto wtedy zwracać uwagę na spożywane potrawy, ich objętość, ale i częstotliwość jedzenia posiłków. Dobrze jest ograniczyć korzystanie z ostrych przypraw, picie dużych ilości alkoholu, a przede wszystkim unikać przejadania. Doraźną pomocą mogą być środki apteczne, takie jak Anesteloc, Contracid czy Controloc 20. Zawierają one w swoim składzie pantoprazol, który wpływa na hamowanie wydzielania kwasu solnego w komórkach błony śluzowej żołądka, dlatego udaje się złagodzić odczuwane pieczenie i ból.

Gdy uczucie pieczenia trwa znacznie dłużej

Jeśli modyfikacja codziennego jadłospisu, utrzymanie prawidłowej masy ciała, umiarkowana aktywność fizyczna, czyli wszystko to, co robimy by poprawić swój stan, kompletnie nie pomaga, koniecznie trzeba się udać do lekarza. Pieczenie odczuwane po każdym posiłku, nawet tym lekkostrawnym i niewielkim objętościowo, może świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy. Takie objawy bowiem najczęściej towarzyszą wrzodom żołądka czy chorobie refluksowej.

Wykonanie zleconych badań pozwala określić, co jest przyczyną nasilających się, długotrwałych dolegliwości. W takich przypadkach zwykle doraźna pomoc nie wystarcza, trzeba wdrożyć indywidualnie dobrane metody lecznicze, by uporać się z objawami, ale i ochronić układ pokarmowy przed poważnymi konsekwencjami postępującej choroby.