Nasady wentylacyjne - czym są i do czego są wykorzystywane?

Nasady wentylacyjne – czym są i do czego są wykorzystywane?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ciąg kominowy jest zaburzony lub po prostu niewystarczający. Bez względu na to, jakie są podłoża tego problemu i czy dochodzi do nich w zabudowie wielorodzinnej czy jednorodzinnej, efekty są podobne – nie ma wentylacji ani ruchu powietrza, przez co toksyny i ogrzane powietrze nie jest wyciągane ku górze i na zewnątrz. Może dochodzić także do ciągu wstecznego, czyli sytuacji, w której zawartość powietrza z niedrożnego komina jest z powrotem wtłaczana do mieszkań i lokali podłączonych do wspólnego systemu wentylacyjnego.

Nasady wentylacyjne - czym są i do czego są wykorzystywane?W efekcie w mieszkaniach może dochodzić do zawilgocenia i zagrzybienia, a przykre zapachy z łazienek i kuchni mogą notorycznie przenikać pomiędzy różnymi lokalami. W celu wyeliminowania wszystkich tych nieprzyjemnych i uprzykrzających życie zaburzeń z pracy komina i wentylacji, stosuje się nasady wentylacyjne. Przy dużych inwestycjach deweloperskich, ich koszt jest wliczony w cały projekt, ale przy prywatnych inwestycjach i realizowaniu projektów domów jednorodzinnych także warto zastosować takie nasady, ponieważ mają one liczne zastosowania i są uniwersalnie przydatne.

Funkcje i rodzaje nasad wentylacyjnych

Wentylacja w dowolnej inwestycji budowlany jest istotnym elementem całej konstrukcji, a dobrze dopasowane i nowoczesne nasady wentylacyjne spełniają kilka istotnych funkcji zabezpieczających ciąg i cały system wentylacyjny.

Mowa o takich przydatnych i kluczowych efektach montażu nasad, jak chociażby:

  • ochrona komina czy przewodów wentylacyjnych przed deszczem i opadami atmosferycznymi;
  • zabezpieczenia zwieńczenia komina przed osadnictwem ptaków;
  • zwiększanie podciśnienia w kominie, czyli zwiększenie mocy ciągu i ustabilizowanie silnego wyciągu bez względu na warunki zewnętrzne;
  • uniemożliwienie powstania ciągu wstecznego w kominie.

W niektórych rejonach Polski, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, stosowanie nasad wentylacyjnych na kominach i przewodach spalinowych jest obligatoryjne. Mowa o rejonach znajdujących się w II i III strefie obciążenia wiatrem – głównie są to obszary Karpat i Tatr oraz Pomorza. Wszędzie tam, gdzie szaleją silne, zmienne i porywiste wiatry, tak samo jak w miejscach występowania tzw. „wiatrów duszących”, nasada wentylacyjna stanowi jedyną gwarancję prawidłowej pracy całego systemu wentylacyjnego.

Istnieje szeroki wachlarz produktów tego typu, dzięki czemu możliwe jest cenowe i jakościowe dostosowanie nasady do posiadanego kotła, pieca czy kanału kominowego. Oprócz najbardziej podstawowych stałych modeli, które się nie obracają, przez modele samonastawne i obrotowe (ruchome i wykorzystujące samoczynnie pęd powietrza), aż po modele hybrydowe łączące w sobie wentylowanie grawitacyjne z rozwiązaniami mechanicznymi.