Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie domu pompą ciepła?

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie domu pompą ciepła?

Pompy ciepła działają na bazie wybranego odnawialnego źródła ciepła, dlatego też nazywa się je proekologicznymi. Warto wiedzieć, że tego rodzaju urządzenia nie produkują spalin. Co więcej, jeżeli instalację grzewczą zaprojektuje się w odpowiedni sposób, zużycie prądu nie jest zbyt duże, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dbają o swoje finanse, a także o środowisko naturalne. Wszystko dlatego, iż urządzenia te pracują na takiej samej zasadzie co chłodziarki, które mamy w domach. Pompy wymagają zasilania elektrycznego, które z kolei pompuje darmowe i jakoby pozyskane przy okazji ciepło ze źródła dolnego do górnego. Źródłem dolnym może być na przykład powietrze, woda gruntowa lub powierzchniowa czy też grunt, natomiast źródło górne to instalacja grzewcza, czyli ogrzewanie podłogowe lub przy pomocy grzejników. Ważną kwestią jest prawidłowe dobranie źródła dolnego i górnego. Wybór tych dwóch elementów także przekłada się na wysokość kosztów, zarówno tych związanych z inwestycją jak i długotrwałych kosztów eksploatacyjnych.

Jeżeli chodzi o działanie instalacji, pompy tak przekształcają ciepło, aby można było ogrzać wodę użytkową lub też wnętrze budynku do temperatury tak zwanego komfortu termicznego. Oczywiście poza ogrzewaniem, co jest podstawową funkcją pomp ciepła mogą one także chłodzić budynek. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o finanse, w przypadku pomp wychodzi to dużo korzystniej niż w przypadku instalacji klimatyzacyjnej.

Koszty ogrzewania i chłodzenia za pomocą pomp ciepła

Średnie koszty ogrzewania oraz chłodzenia za pomocą pompy ciepła zdaniem specjalistów z profesjonalnej firmy AKWIN zajmujących się instalowaniem systemów grzewczych stosunkowo nie są wygórowanymi sumami. Roczne koszty ogrzewania budynku za pomocą pompy ciepła, którego powierzchnia mierzy 200 metrów kwadratowych wynosi około 1500-2000 złotych, natomiast jeżeli właściciel budynku zdecydowałby się na ogrzewanie za pomocą instalacji gazowej zapłaciłby około 3000 złotych. W przypadku ogrzewania elektrycznego byłoby to już 6000 złotych. W tym zestawieniu użytkowanie pomp ciepła wypada niezwykle korzystnie. Co więcej, wydatki z tym związane obejmują również koszt prądu, który jest zużywany przez pompy dolnego oraz górnego źródła i poprzez grzałki elektryczne. Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż opłaty mogą być jeszcze niższe, jeżeli zdecydujemy się na dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej.

Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie na przykład na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Wówczas koszty instalacji układu grzewczego z pompą ciepła są niższe niż gdybyśmy zdecydowali się na system z kotłem na gaz.