Krok po kroku - jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Krok po kroku – jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Sprzedaż mieszkania lub domu wiąże się z pewnymi formalnościami, których nie można zaniedbać. Wszystko musi odbyć się zgodnie z prawem. Na rynku jest sporo ludzi, którzy w zamian za pewną opłatę pomagają znaleźć klienta i przeprowadzić sprzedaż. Marża jaką pobierają agencje nieruchomości zazwyczaj osiąga kilka procent wartości nieruchomości. Jeśli chcemy, aby te pieniądze zostały w naszym portfelu, o wszystko musimy zadbać sami. nie jest to trudne. Musimy tylko wcześniej się do tego przygotować.

Wyceniamy naszą nieruchomość

Przygotowując ofertę musimy wycenić naszą nieruchomość. W tym celu warto rozejrzeć się na rynku w celu ustalenia, jakie ceny mają podobne mieszkania czy domy. Cena nie może być zbyt wysoka, ponieważ zniechęci potencjalnego nabywcę. Zbyt niska sprawi, że stracimy na sprzedaży. Wyceniając naszą nieruchomość weźmy pod uwagę lokalizację, dostęp do rogi głównej, bliskość szkół, urzędów, sklepów, itp. Równie ważny jest standard wykończenia zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Jeśli wycena jest dla ciebie zbyt trudna, zleć tą czynność specjaliście.

Niezbędne dokumenty

Właściciel nieruchomości powinien od razu zadbać o to, aby wszystkie dokumenty warunkujące przeprowadzenie sprzedaży były gotowe zanim znajdzie się pierwszy zainteresowany. Warto mieć przygotowaną kopię aktu notarialnego i odpis z miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Przygotowanie oferty sprzedaży

Sprzedać nieruchomość możemy na kilka sposobów – za pomocą pracy, internetu, telegazety. Możemy na ogrodzeniu przyczepić afisz z numerem telefonu i informacją “Na sprzedaż”. Jeśli zdecydujemy się na drogę internetową, skorzystajmy z portali dedykowanych do celu sprzedaży nieruchomości. Ważną częścią ogłoszenia są dobrze zrobione fotografie. One najczęściej zachęcają, lub zniechęcają potencjalnego nabywcę do obejrzenia nieruchomości. Kiedy już nasza oferta trafi do ludzi, nie zaniedbujmy sprawdzania skrzynki mailowej oraz odbierania połączeń przychodzących. O ile zainteresowanych obejrzeniem nieruchomości może być sporo, o tyle na zdecydowanego klienta być może będzie trzeba poczekać. Uzbrójmy się w cierpliwość.

Sprzedajemy, czyli finalizacja transakcji

Kiedy już znajdziemy zdecydowanego kupca, zwróćmy się do biura notarialnego w celu wynajęcia notariusza. Taki specjalista przygotuje umowę notarialną i przeprowadzi nas przez wszystko tak, aby sprzedaż odbyła się zgodnie z prawem. Warto w tym momencie poprosić kupca, aby wpłacił jakiś zadatek. Będzie to naszym zabezpieczeniem i potwierdzeniem, że klient jest zdecydowany na zakup. W momencie zawarcia umowy zadatek zaliczamy na poczet ceny nieruchomości. Gdyby jednak nie doszło do finalizacji sprzedaży, notariusz podpowie nam zgodne z prawem rozwiązanie.