Jak skutecznie szukać pracy w Polsce i za granicą?

Jak skutecznie szukać pracy w Polsce i za granicą?

Zmieniający się rynek pracy powoduje, że powstaje co raz więcej nowych możliwości dla pracowników, ale również podnoszą się standardy pracodawców. Obecnie funkcjonujące systemy rekrutacyjne nie pozwalają już na dostanie etatu wszędzie, gdzie wystawione zostało ogłoszenie. Również za granicą czasy się zmieniły i tzw. “Zachód” nie wita już z otwartymi ramionami każdego, kto szuka zarobku. Jak przeprowadzić proces poszukiwania zatrudnienia skutecznie, zarówno w swoim kraju jak i poza jego granicami?

Świadome poszukiwania

Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że poszukiwanie nowej pracy powinno rozpocząć się przed porzuceniem poprzedniej. Jednym z najczęstszych błędów, które mogą skutkować poważnymi kłopotami finansowymi, jest wnoszenie wypowiedzenia bez uprzedniego zabezpieczenia przyszłości. Nie szkodzi również obserwowanie rynku zatrudnienia, aby odpowiednio wybrać moment i nie napotkać pustki w dziale ogłoszeń od pracodawców.

Istotnym elementem w poszukiwaniu pracy jest odpowiednie przygotowanie samego siebie. Analiza posiadanych umiejętności, określenie pożądanego kierunku zawodowego i podsumowanie cech koniecznych u potencjalnego pracodawcy, pozwolą na zawężenie kręgu ofert do wyłącznie tych, które mogą mieć pozytywne zakończenie – dla obu stron zainteresowanych . Oczywiście należy zweryfikować swoje CV, jednak ta forma prezentacji traci już popularność i należy przygotować się na bardziej wymagające elementy rekrutacji niż wydruk estetycznie opisanego życiorysu.

Przepis na szczęście

Poszukiwanie pracy nie powinno zamykać się obrębie jednego kanału informacji. Portale z ogłoszeniami o pracę, fora internetowe zrzeszające daną grupę zawodową, media społecznościowe, urzędy pracy, ogłoszenia fizyczne – zajrzeć należy wszędzie i warto robić to regularnie. Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się odpowiednia oferta.

Równie dobrym pomysłem jest wystawienie swojego ogłoszenia lub bezpośredni kontakt z firmami, z którymi współpraca jest pożądana. Umiejętność prezentacji samego siebie w zachęcający sposób i odwaga wymagana do tego rodzaju przedsięwzięć przyznają dodatkowe punkty w oczach pracodawcy.

Jeśli proces szukania nowego etatu przebiega niezbyt optymistycznie, należy wziąć pod uwagę zmianę branży. W przypadkach gdy nie tyle rodzaj pracy co sama jej obecność jest priorytetem, analiza zapotrzebowania na rynku i dostosowanie do niego mogą być niezbędne. Niekoniecznie będzie wiązało się to z nieprzyjemnościami a może zupełnie odmienić życie zawodowe. Dotyczy to szczególnie osób, które planują emigrację (praca za granicą)i nie widzą wielu możliwości dla ich obecnego zajęcia.

Praca Rzeszów – zobacz najpopularniejsze oferty pracy!