Chryzopraz – jeden z najpiękniejszych kamieni w kolorze zielonym

Chryzopraz – jeden z najpiękniejszych kamieni w kolorze zielonym

Chryzopraz charakteryzuje się pięknym zielonym lub niebieskozielonym kolorem. Jest to jeden z najbardziej cenionych kamieni ze względu na tę intensywną barwę. Jest przeważnie przezroczysty lub ma słabą translucencję. Piękny, soczysty kolor wynika z domieszki niklu. Chętnie wykorzystywany jest do tworzenia biżuterii, w której wstępuje również diament w drobnoziarnistej postaci.

Czy chryzopraz świeci?

Jak większość kamieni szlachetnych, chryzopraz może emitować subtelne światło w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Czym różnią się kamienie półszlachetne od kamieni szlachetnych?

Kamienie półszlachetne nie mają takiej rangi i wartości jak kamienie szlachetne (np. diamenty, rubiny czy szafiry), ale są nadal uważane za cenne ze względu na swoje unikalne cechy wizualne. Przykłady popularnych kamieni półszlachetnych to ametyst, cytryn, turmalin czy opal.

Chryzopraz do wyrobu biżuterii – jak się spisuje?

Chryzopraz posiada twardość 6-7 w skali Mohsa (gdzie 1 oznacza najmniejszą a 10 – największą twardość). Jest więc stosunkowo miękki w porównaniu do innych kamieni, co może niestety wpływać na jego trwałość przy noszeniu jako biżuteria. Ze względu na stosunkowo niską twardość, bywa on odrzucany jako kandydat do bycia prefabrykatem do tworzenia biżuterii. Niestety, zdarza się też, że niektóre kawałki chryzoprazu poddają się działaniu promieniowania słonecznego i stają się z czasem coraz bardziej przezroczyste.

Jako element biżuterii, często widuje się chryzopraz w postaci spiłowanych do płaskich płytek kamyczków. Może być nakłuwany, klejony i wykorzystywany do tworzenia kolczyków, naszyjników, bransoletek, wisiorków i innych ozdób, na przykład ozdób do włosów, element. W Polsce kamień ten praktycznie nie występuje, aczkolwiek zdarzają się incydentalne wydobycia, na przykład na Dolnym Śląsku. Naturalną krainą chryzoprazu jest Australia, a także Kalifornia i Ural oraz Brazylia.

Chryzopraz – właściwości magiczne

Oprócz swojej pięknej barwy i atrakcyjności jako kamień do produkcji biżuterii, chryzopraz ma także wartościowe właściwości metafizyczne i ezoteryczne według niektórych tradycji mistycznych. Wierzono na przykład, że ten minerał przynosi spokój umysłowi i pomaga wyleczyć emocjonalny ból oraz budzi radość życia.

Jak odróżnić chryzopraz od innych kamieni?

Najłatwiej po kolorze! Chryzopraz jest zielonym kamieniem o różnych odcieniach – od jasnozielonego do intensywnie zielonego. Warto porównać kolor chryzoprazu ze zdjęciami lub wzorami kolorystycznymi dostępnymi online. Również przełożenie światła przez strukturę tego kamienia może dać charakterystyczne efekty opalescencji lub migotliwości. Tutaj jednak trzeba mieć już wprawne oko.