Po czym poznać dobrego geodetę?

Po czym poznać dobrego geodetę?

Zanim pozna się odpowiedź na to pytanie, warto najpierw uporządkować wiedzę na temat tego, co geodeta robi. Istnieje bowiem mylne stwierdzenie, że zajmuje się on tylko i wyłącznie mierzeniem działek i dróg, ponieważ najczęściej widzimy go właśnie w takiej sytuacji. Jednakże nie jest to jedyny zakres obowiązków geodety.

Czym się zajmuje geodeta?

Geodeta oczywiście wykonuje pomiary gruntów i działek, w celu ich ewidencji, ale także przed planowaną budową budynków i dróg. Nawet budowa zwykłego domku jednorodzinnego wymaga wizyty geodety, który określi granice działki oraz jego położenie względem innych zabudowań. Geodeci wykonują pomiary, a na ich podstawie mapy, zajmują się też niezbędną dokumentacją. Często zajmują się też wyceną gruntów oraz są potrzebni w późniejszych etapach prac budowlanych w celu określenia zgodności powstałego budynku z wytycznymi powstałymi jeszcze przed projektem. Zatem praca geodety jest różnorodna, w związku z tym ważne jest by nie wybrać byle kogo.

Dobry geodeta? Jak go poznać

Po czym poznać dobrego geodetę?Mówi się o trzech głównych wytycznych określających dobrego geodetę: uprawnienia, doświadczenie oraz czas realizacji prac. Uprawnienia są bardzo ważnym elementem, gdyż bez nich geodeta nie może wykonywać swojego zawodu. W tym celu zdaje się państwowy egzamin na różne uprawnienia geodezyjne, których jest siedem. Osoba planująca zakup działki i wybudowaniu domu powinna poszukać geodetę z uprawnieniami z zakresu pierwszego i drugiego uprawnień. Czyli wykonują pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne (położenie budynku), inwentaryzacyjne, a także zajmują się sporządzaniem dokumentacji w celach prawnych. Warto zwrócić też uwagę na to, by geodeta znał wybrany przez inwestora teren. Taki, który prowadził kiedyś na nim prace będzie znał zmiany, mapy oraz wszelkie zmiany niewprowadzone w dokumentację. Drugą sprawą jest doświadczenie. Dobry geodeta będzie miał równie dobre referencje, gdyż zwykle współpracują z wieloma branżami, a jak dobrze wiadomo poczta pantoflowa działa najlepiej. Z tego względu z polecenia i ocen innych można zasugerować się wyborem przedsiębiorstwa geodezyjnego. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na cenę oferowaną przez geodetę. Oczywiście zależy inwestorom na tańszych usługach, jednak zbyt tanie usługi geodezyjne powinny przykuć uwagę do tego, czy aby na pewno praca będzie wykonana dokładnie i dobrze. W końcu dochodzi kwestia czasu realizacji prac geodezyjnych. To kolejna kwestia, która zaraz po jak najniższej cenie powinna przykuć uwagę. Jeśli ktoś chce zbudować dom i oczekuje, że w ciągu jednego dnia będzie miał wszystko pomierzone, a geodeta mu to zapewni, to kolejny powód do tego, by zapaliła się czerwona lampka. Najprostszym powodem jest to, że zwykle nie jest to fizycznie możliwe. Warto zatem nad tą kwestią pomyśleć dużo wcześniej.

Najważniejsze jest zatem wybranie geodety z odpowiednimi uprawnieniami i pasją wykonywania zawodu oraz dobrymi poleceniami. Pozwoli to na bezproblemową realizację prac, które chcemy geodecie zlecić. Warto zwrócić uwagę na ofertę geodety, który posiada wieloletnie doświadczenie oraz oferuje szeroki wachlarz usług geodezyjnych.

Więcej o pracy geodety