Z czym się wiąże samodzielne prowadzenie księgowości?

Z czym się wiąże samodzielne prowadzenie księgowości?

Samodzielnie prowadzenie księgowości może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Ale jest też możliwością na obcięcie kosztów, ponieważ zatrudnienie dobrej księgowej to wydatek nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, a i stawki biur rachunkowych nie są niskie. Dlatego przy małej ilości generowanych dokumentów warto się zastanowić czy nie lepiej było by samemu zająć się księgowością.

Trzeba zacząć od zgłoszenia do CEIDG

Z czym się wiąże samodzielne prowadzenie księgowości?Zakładając działalność gospodarczą trzeba dokonać zgłoszenie do CEIDG. We wniosku zaznacza się kto będzie zajmował się księgowością. Można wyznaczyć konkretne biuro rachunkowe lub zadeklarować samodzielnie prowadzenie księgowości. Warto jednak od razu zastanowić się co będzie lepsze. Jeśli planujemy intensywny rozwój działalności lub też musimy prowadzić pełną księgowość trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe obowiązki jakie wynikają z prowadzenia rozliczeń księgowych samodzielnie. Ale dla małych firm czy jednoosobowej działalności prowadzenie rozliczeń samemu może być najlepszą opcją, ponieważ zasadniczo zmniejsza to koszty działalności firmy. Co jest ważne, gdy w pierwszych okresach działalności nie przewiduje się dużych przychodów. Jednak jeżeli księgowość to dla Ciebie czarna magia, lepiej zwrócić się do agencji księgowej na Ruczaju – RoscoTax, które rzetelnie poprowadzi księgowość twojej firmy. Nie jest to najtańsza opcja, ale możesz uniknąć godzin spędzonych nad papierkami i co najważniejsze w twojej księgowości nie pojawią się błędy.

Czy trzeba być czynnym podatnikiem VAT?

Niektóre działalności mogą być zwolnione z VAT, ale nawet jeśli jest możliwość skorzystania ze zwolnienia to i tak przedsiębiorca może dobrowolnie zdecydować się na bycie czynnym podatnikiem VAT. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy taki obowiązek następuje lub możliwe jest zwolnienie. Ale też wziąć pod uwagę kto będzie partnerem biznesowym przedsiębiorcy, komu będą sprzedawane usługi czy towary, ponieważ firmy będące czynnym podatnikiem VAT często współpracują tylko z innymi podatnikami VAT.

Uproszczona księgowość na podstawie KPiR

Małe firmy, osiągające przychód w roku podatkowym poniżej 2 milionów euro czy też jednoosobowa działalność o przychodach poniżej wyznaczonej kwoty mogą prowadzić uproszczoną księgowość na podstawie ewidencji zdarzeń gospodarczych w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Księga ta jest podstawowym dokumentem, w którym bardzo szczegółowo opisuje się zdarzenia gospodarcze związane z działalnością firmy. W 17 kolumnach opisuje się zdarzenia takie jak np. przychody ze sprzedaży towarów lub usług, koszty zakupów towarów handlowych czy materiałów do prowadzenia podstawowej działalności albo pozostałe koszty działalności. A do 20. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni trzeba sporządzić zestawienie i je wydrukować, a potem zachować w odpowiedniej teczce czy segregatorze.