Lista „Białych Kruków” wśród książek

Lista „Białych Kruków” wśród książek

Kruki są zwierzętami popularnymi na świecie lecz barwa ich piór jest czarna. Biały kolor u tych ptaków jest uważany za bardzo rzadki. To właśnie głównie z tego powodu rzadkie egzemplarze książek zostały nazwane białymi krukami. Są bardzo cenne zarówno ze względu na swoją unikalność jak i cenę. Wartość niektórych sięga nawet kilkuset tysięcy złotych i wciąż rośnie. Wszystko zależy od tego, z którego roku są książki lub czy jest to pierwsze wydanie czy nie. Z polskich książek najbardziej doceniane są te przedwojenne, które w okresie wojny i późniejszych lat były niszczone.

Białymi krukami są książki z całego świata. Niektórymi ciągle się handluje, a inne wystawia w muzeach i wystawach. Wśród nich można znaleźć między innymi:

Lista „Białych Kruków” wśród książekPierwsze wydanie Pana Tadeusza

Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie stworzony przez Adama Mickiewicza. Uważana jest za epopeję narodową i znajduje się na liście polskich lektur. Chociaż w dzisiejszych czasach znajduje się kilka tysięcy egzemplarzy, to jej pierwsze wydanie stało się najważniejsze. Datowane jest na 28 czerwca 1834 roku. Zostało wydane w dwóch tomach przez Aleksandra Jełowickiego w Paryżu. Na licytacji w 2009 roku zakupiono ją za 99 000 złotych.

Adam Mickiewicz – Sonety

Jest to pierwszy wydany w literaturze polskiej cykl sonetów. Łącznie zawierają 18 „Sonetów krymskich” i 22 miłosne. Napisane i wydane na koszt Adama Mickiewicza w 1826 roku w Moskwie przez drukarnię Uniwersytetu. Do Polski udało się dostarczyć ich mniej więcej 500 sztuk (po wcześniejszych problemach z cenzurą). Nieznana jest ich liczba w dzisiejszych czasach więc uznano go za białego kruka. W październiku 2017 roku jeden z egzemplarzy sprzedano za 25 000 złotych.

Biblia Gutenberga

Pojawienie się druku w Europie przez Gutenberga było kluczową sprawą dla rozprzestrzenienia się drukowanych książek. Pierwszą drukowaną książką na świecie została Biblia Gutenberga. W dzisiejszych czasach znajduje się wyłącznie 21 kompletnych egzemplarzy oraz 27 częściowych. Jest uważana za jedną z najdroższych białych kruków. W 2006 roku kupiono ją za 4 500 000 dolarów.

Baśnie barda Beedle’a,

Jednym z nowoczesnych białych kruków są Baśnie barda Beedle’a wydane przez J.K. Rowling. Chodzi tu o ręcznie pisane i ilustrowane wydania, których na świecie znajduje się zaledwie 7 sztuk. Sześć z nich jest w rękach najważniejszych dla autorki ludzi. Siódmy egzemplarz sprzedano za 3 980 000 dolarów.

Bartisch Georg – Ophthalmodouleia [gr.] 1583

Pierwszy renesansowy manuskrypt na temat okulistyki i operacji oczu. Wydany w 1583 roku przez Niemca Georga Bartischa, branego pod uwagę jako ojciec nowoczesnej okulistyki. Książka zawiera łącznie 92 drzeworyty, każdy przedstawiający choroby oczu. Zarówno w formie tekstu jak i obrazków. W 2017 roku wylicytowany za 16 000 złotych.

Niektóre z książki będących “Białymi Krukami” możesz znaleźć w antykwariatach. Jednym z takich antykwariatów jest Amicus, sprawdź co mają w ofercie.