Gry komputerowe – rodzaje

Gry komputerowe – rodzaje

W 1958 roku, amerykański fizyk William Higinbotham stworzył pierwszą w historii grę komputerową, która posiadała specjalne kontrolery do sterowania i była wyświetlana na oscyloskopie. Tennis for Two, bo tak nazywała się produkcja, był prostą adaptacją gry w tenisa, zapoczątkował jednak wielką rewolucję. Obecnie mamy do czynienia z grami, które swoim wyglądem niejednokrotnie przypominają świat rzeczywisty. 60 lat po powstaniu Tennis for Two, gry wideo stanowią jedną z najbardziej dochodowych gałęzi branży rozrywkowej. W jakiego rodzaju produkcje można grać w dzisiejszych czasach?

First Person Player/First Person Shooter (FPP/FPS)

Gry z tego gatunku zapewniają największy stopień immersji. Gracz widzi bowiem wirtualny świat, przedstawiony z perspektywy pierwszej osoby. Zdecydowanie najpopularniejsze są produkcje z gatunku Shooter (strzelanka).

Gry komputerowe – rodzajeRole Playing Games (RPG)

Tytuły tego rodzaju mają ogromne grono zwolenników na całym świecie. W grach RPG, zwykle tworzy własną postać, przypisując jej określone atrybuty i cechy wyglądu. Następnie, bierze udział w przygodzie, na rozwój której ma niejednokrotnie duży wpływ.

Real Time Strategy (RTS)

RTS-y to po prostu gry strategiczne, na ogół ukazane w rzucie izometrycznym. W RTS-y dzielą się przede wszystkim na ekonomiczne i wojenne. Gry tego rodzaju polegają albo na budowie i rozwijaniu danego miasta/państwa/królestwa, albo na stworzeniu dobrze funkcjonującej bazy i silnych oddziałów, w celu szybkiego pokonania przeciwnika.

Gry przygodowe

Jest to gatunek szczególnie polecany dzieciom, jako że rozwija on przede wszystkim wyobraźnię i spostrzegawczość. Istnieje oczywiście ogrom tytułów, przeznaczonych dla starszych graczy. W grach przygodowych liczy się przede wszystkim fabuła i opowiadana historia. Gracz ma za zadanie rozwiązywać różnego rodzaju zagadki i odkrywać tajemnice kolejnych lokacji.

Symulatory

Obecnie, gatunek symulatorów przeżywa swój renesans. Kiedyś, gry tego rodzaju kojarzyły się przede wszystkim z symulacją lotu samolotem pasażerskim, helikopterem, czy myśliwcem. Z czasem zaczęły również powstawać produkcje, w których gracz zasiadał za sterami innych pojazdów. Obecnie, na rynku istnieje wiele podgatunków, np. symulator farmy, jazdy samochodem, autobusem, czy też pociągiem.

Gry wyścigowe

Ostatnim z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych, są tzw. samochodówki. Produkcje tego typu są chętnie ogrywane nie tylko przez fanów motoryzacji. Poszczególne tytuły bowiem, różnią się od siebie stopniem realizmu i trudnością prowadzenia pojazdu. Co ciekawe, w przypadku gier samochodowych, zamiast zwykłego kontrolera bądź klawiatury i myszki, można się zdecydować na zakup specjalnej kierownicy, łącznie ze skrzynią biegów i pedałami.

Więcej o grach komputerowych i ich rodzajach znajdziecie pod linkiem – https://esport.co.pl/