23 czerwca, 2024
Grzybica – problem, który może spotkać każdego

Grzybica – problem, który może spotkać każdego

Wyróżnia się parę czynników, które sprzyjają powstaniu grzybicy, jednym z nich jest ogólne osłabienie organizmu bądź brak odpowiedniej diety. Jedno jest pewne, dolegliwość ta może pojawić się niemalże wszędzie, począwszy od paznokci, stóp, a zakończywszy na pochwie.

Co to jest grzybica?

Grzybica – problem, który może spotkać każdegoGrzyby występują w przyrodzie, a nawet żyją we florze bakteryjnej człowieka, większość z nich jest niegroźna, jednakże wybrane rodzaje wpływają na nas w negatywny sposób. Wyróżnia się przede wszystkim grzybice powierzchowne, czyli takie, które widać gołym okiem oraz głębokie – występujące w narządach bądź układach. W przypadku pierwszego rodzaju można zauważyć je przede wszystkim na skórze głowy, paznokciach oraz stopach. Z ich powodu nie można stracić życia, jednakże przenoszą się nie tylko na innych ludzi, ale mogą także dostać się do narządów wewnętrznych, a wtedy sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana. Grzybice głębokie są groźniejsze, wywołują negatywne skutki uboczne oraz konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska, gdyż tylko odpowiednia terapia umożliwia powrót do zdrowia.

 Grzybica – jak można się nią zarazić?

Zarażenie się grzybicą jest banalnie proste. Niezbędny jest jedynie kontakt z patogenem, który tak naprawdę można znaleźć wszędzie. Występują w ziemi, wodzie, spożywanych przez nas produktach, znajdują się one w powietrzu, publicznych środkach transportu, domach oraz wszystkim czego dotykamy każdego dnia. Choroba rozpoczyna się także po nawiązaniu kontaktu z chorą osobą, kontakt ten może mieć charakter pośredni bądź bezpośredni. Nawet zwierzę jest w stanie przenieść patogen. Gdyby samo zetknięcie się z patogenem oznaczało zakażenie się grzybicą, zmagałby się z nią każdy człowiek na świecie. Organizm ludzki jest jednak tak stworzony, aby chronić się, w związku z czym większość grzybów oraz innych infekcji zostaje pokonana, a człowiek nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Sytuacja jest inna, kiedy dana osoba nie jest w najlepszej kondycji.

Większe prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą mają osoby posiadające urazy skóry oraz paznokci, macerację naskórka, zaniżoną odporność, regularnie stosują antybiotyki, zmagają się z różnego typu chorobami metabolicznymi, występują u nich zaburzenia hormonalne, mają niedobory żelaza oraz cynku, są otyli, a także źle się odżywiają. Grzybica może zaatakować także osoby, które wkładają na siebie niewłaściwe ubrania, a raczej wykonane z niewłaściwych, nieprzepuszczających materiałów.