Czym się różnią okna dachowe? Jakie są ich rodzaje?

Czym się różnią okna dachowe? Jakie są ich rodzaje?

Rodzaje okien dachowych

Oferta nie jest zbytnio bogata. Na rynku znajdziemy jedynie kilku producentów, których wyroby nie tylko różnią się parametrami ale także sposobem otwierania. To sposób otwierania tych okien decyduje o zakupie i wygodzie ich użytkowania. Wyróżniamy kilka następujących typów okien dachowych:

·         Czym się różnią okna dachowe? Jakie są ich rodzaje?Okna obrotowe

Otwierające się za pomocą uchwytu bądź też klamki, która jest umieszczona na górze lub dole. Po pełnym obróceniu szybka zewnętrzna jest dostępna z wnętrza pomieszczenia, co daje nam swobodę w myciu.

·         Okna uchylno-obrotowe

Charakteryzują się dwoma osiami obrotu, mianowicie w górnej części ramy i w połowie wysokości. Okna nie zamykają się samoistnie, gdyż są wyposażone w siłowniki. Tak samo jak w powyższym przypadku otwiera się je za pomocą klamki. Pełne otwarcie gwarantuje jedynie niewielkie wejście w głąb pomieszczenia.

·         Okna wysoko-osiowe

Podobne do okien obrotowych z różnicą ustawienia osi w 3/4 wysokości skrzydła. Posiadają siłowniki, które podczas otwierania okna wynoszą je ponad dach. Skrzydło nie wchodzi w ogóle do pomieszczenia. Model ten umożliwia swobodne wyglądanie przez okno i delektowanie się krajobrazem.

·         Wyłazy dachowe (okna rozwieralne)

Prawe bądź lewe. Otwierane zazwyczaj na zawias, który jest przymocowany do bocznej krawędzi ramy. Zapewnić nam to może w miarę bezpieczne wyjście na dach, wyposażone w ten typ okna siłowniki uniemożliwiają przypadkowe zatrzaśnięcie się.

Czym natomiast różnią się okna?

Wyżej opisane okna dachowe są najpopularniejsze na rynku, różnią się jak widać kilkoma drobiazgami lecz nie tylko. Całe okno może różnić się od siebie także materiałem z jakiego zostało wykonane lub szkłem które zostało wstawione. Przykładowo spotkać się można z szybami hartowanymi, które charakteryzują się większą wytrzymałością, około pięciokrotną. Istnieją także szyby termoizolacyjne, jak nazwa wskazuje charakteryzuje się powłoką niskoemisyjną, odbijającą ciepło. Stanowi solidne zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Wyżej wymieniony materiał z którego zostało wykonane okno gra również liczącą się role przy wyborze okna, można wybierać między oknami wykonanymi z drewna oraz takimi z tworzywa sztucznego, zdecydowanie okna drewniane wykonane przez doświadczonego cieślę są częściej wybierane. Wykonywane z drewna sosnowego i zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Zewnętrzna strona osłonięta jest profilami aluminiowymi. Natomiast okna z poliuretanową powłoką zalecane są do kuchni oraz łazienkach, bowiem okna z PCV nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych.