Wągry, czyli nielubiane zaskórniki

Wągry, czyli nielubiane zaskórniki

Ciemne kropeczki, które widoczne są najbardziej na czole, nosie i brodzie. To właśnie wągry, czyli powszechnie znane zaskórniki. Pojawiają się głównie w miejscach naszpikowanych gruczołami łojowymi. Co zrobić, by skutecznie się ich pozbyć?

Wągry nie lubią nadmiaru sebum

Wągry, czyli nielubiane zaskórnikiNajczęściej wągry pojawiają się w strefie T – czoło, nosa, broda, ponieważ tutaj jest największa koncentracja gruczołów łojowych. Widzimy je jako ciemne punkciki, ponieważ barwę taką przybiera sebum, które ma kontakt z powietrzem. Samodzielne wyciskanie wągrów, ale i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, może tylko pogorszyć sprawę. Nie dość, że naruszamy barierę ochronną skóry, uszkadzamy naskórek, to dodatkowo potęgujemy wydzielanie sebum, a stąd o krok do wzmożonej liczby zaskórników.

Nasza skóra nie lubi kosmetyków wysuszających i podrażniających. Paradoksalnie takie produkty wzmagają wydzielanie sebum. Nie bez znaczenia pozostaje genetyka. Jeśli problem występuje u najbliższych osób, trudno się dziwić, że dotyka również nas.

Jak uporać się z zaskórnikami?

Należy zadbać o codzienną dietę, ale przede wszystkim właściwą pielęgnację skóry. Konieczne jest codzienne, poranne i wieczorne oczyszczanie skóry z kurzu, resztek makijażu i innych zanieczyszczeń. Niezbędne staje się nawilżenie, w przypadku cery tłustej i mieszanej. Stosowane kosmetyki powinny mieć lekką formułę, muszą być również niekomedogenne, czyli chroniące przed zapychaniem skóry.

Dobrze z wągrami radzą sobie produkty, w których składzie znajdują się substancje, takie jak kwas salicylowy, retinoidy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy. Odpowiedzialne są one za regulowanie wydzielania sebum oraz działają antybakteryjnie. Można także postawić na domowe sposoby, chociażby maseczkę na bazie soli morskiej, soku z cytryny i wody, lub tonik przyrządzony z rumianku.

Jeśli nie mamy pewności, czy dobrze usuniemy wągry, czy właściwie wybierzemy produkty dostępne na sklepowych półkach, alternatywą staje się wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Można będzie liczyć na zachowanie higieny, a przede wszystkim szybkie i efektywne usuwanie wągrów. Niezależnie od wybranej metody, zaskórniki należą do problemu, z którym da się uporać.