Jak odpowiednio dobrać firankę do wnętrza – poradnik

Jak odpowiednio dobrać firankę do wnętrza – poradnik

Firany to jeden z elementów wystroju i dekoracji pomieszczenia, który nigdy nie wychodzi z mody. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat firany  stały się nie tylko elementem mającym zasłonić okno przed niechcianym wzrokiem osób z zewnątrz. Firany obecnie, ze względu na mnogość krojów, stylów i kolorów stanowią bardzo gustowne i estetyczne wypełnienie aranżacji naszego wnętrza. Jednak wybór idealnej firany powinien być uwarunkowany kilkoma kwestiami, które zostały opisane w poniższym poradniku.

Kolor oraz długość firan

Jak odpowiednio dobrać firankę do wnętrza – poradnikDługość i szerokość firany powinna być uzależniona od wymiarów okna, jego wysokości, a także szerokości karniszy. Wśród wielu długości, proponowanych obecnie na rynku, możemy wyszczególnić 3 najpopularniejsze długości, które sięgają odpowiednio do parapetu, delikatnie poza parapet lub do samej ziemi. W zależności od naszej preferencji możemy wyposażyć nasze pomieszczenie w szersze zasłony, jeżeli chcemy stworzyć wrażenie luźnych fal. Jeśli jednak chcemy, by firany były sztywno upięte, sugerujmy się szerokością okna. Kolor firan to kwestia osobista. Z reguły firany stosuje się w kolorze białym, kremowym lub w innych jasnych odcieniach. Takie firany gwarantują nam świeży, estetyczny wygląd i odpowiednio rozjaśniają pomieszczenie.

Aranżacja wnętrza 

Konkretny styl firany powinien być podporządkowany aranżacji pomieszczenia. Jeżeli wybieramy firany do naszego salonu w stylu hygge, zadbajmy o przeźroczysty woal. Jeżeli natomiast planujemy zakup firanek do kuchni, skupmy się na tym, by pasowały do funkcjonalnego wnętrza. Pomieszczenie utrzymane w ciemnej tonacji warto rozjaśnić bardzo jasnymi, białymi firanami. Jeżeli naszą domeną w obszarze dekoracji wnętrza jest spójność i konsekwencja, możemy również postawić na jednakowe firany we wszystkich oknach.

Jaką funkcję mają spełniać firany? 

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcja, jaką ma spełniać firana. Jeżeli mieszkamy na parterze, dobrze jest wybrać firanę z mocnego, nieprześwitującego materiału. Taka firana ochroni nasze wnętrze przed ciekawskimi oczami i pozwoli nam zachować odpowiednią prywatność. Jeżeli jednak mieszkamy na wyższych piętrach lub wzrok sąsiadów nie jest nam straszny, nie ma przeciwwskazań ku temu, by zainwestować w bardziej przewiewne, przeźroczyste wręcz firany, które nadadzą pomieszczeniu lekkości.

Wybór firan to proces, który należy dobrze przemyśleć. Odpowiednio zaplanowana dekoracja okna z jednej strony będzie wyglądać estetycznie i spójnie z wystrojem wnętrza, a z drugiej strony spełni swoją funkcjonalność.

Więcej porad i aranżacji okna za pomocą firan znajdziesz i na stronie sklepu internetowego Świat Firan Zasłon.