W Krakowie otwarto nową siedzibę Szpitalu Uniwersyteckiego

W Krakowie otwarto nową siedzibę Szpitalu Uniwersyteckiego

W ostatni poniedziałek października 2019 roku w Krakowie nastąpiło uroczyste otwarcie najnowocześniej placówki medycznej w Polsce i w tej części Europy. Szpital Uniwersytecki w Krakowie otworzył swoje nowe podwoje w nowym miejscu. Budowa trwała 4 lata, a koszt całej inwestycji opiewa na 1.2 mld złotych.

Z centrum na obrzeża

W Krakowie otwarto nową siedzibę Szpitalu UniwersyteckiegoStara siedziba szpitala mieściła się przy ulicy Kopernika. To centrum Krakowa, więc z dogodnym miejscu dla większości pacjentów. Problemem była jednak ciasnota, stare budynki wymagające pilnego remontu, a także brak miejsca na nowoczesne sale operacyjne i sprzęt diagnostyczny.

Nowe budynki szpitala mieszczą się w kompleksie przy ulicy Jakubowskiego (Kraków-Prokocim). Część osób krytykowała nowe miejsce ze względu na oddalenie od centrum miasta i przewidując trudności komunikacyjne, jednak prezydent Krakowa zapewnił uruchomienie wygodnych połączeń autobusowych i tramwajowych.

Nowe miejsce, nowoczesne leczenie

Nowa placówka wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt medyczny diagnostyczny i zabiegowy, m.in cyber knife, niezwykle precyzyjny robot chirurgiczny i neurochirurgiczny, aparat do radioterapii śródoperacyjnej oraz wiele innych, wykorzystujących najnowsze technologie narzędzi.

Docelowo, szpital będzie dysponował prawie 1000 łóżkami dla chorych w 21 klinikach oraz 27 poradni specjalistycznych. Nowoczesny blok operacyjny liczy sobie aż 24 sale operacyjne, w tym specjalna, do zabiegów transplantacji.

10 budynków szpitalnych jest ze sobą zitegrowanych w taki sposób, by ułatwić przemieszczanie się pacjentów. Rozwiązany jest również problem parkowania, na obszarze całego kompleksu szpitalnego zaplanowano ponad 1000 miejsc parkingowych oraz lądowisko dla helikopterów.

Logistyka przeprowadzki

Pierwsi pacjenci zaczną być przyjmowani w drugiej połowie listopada 2019 roku. Ze względu na oczywiste trudności całego przedsięwzięcia, początkowo będą ograniczone przyjęcia planowe, natomiast przenosiny pacjentów aktualnie przebywających w szpitalu będą realizowane stopniowo i poszczególnymi oddziałami. W nowym miejscu jako pierwsza znajdzie się kardiologia, endokrynologia, nefrologia, chirurgia, reumatologia, diabetologia.

Docelowo, przenosiny całego szpitala mają się zakończyć w 2021 roku. Jako ostatni w nowym miejscu znajdą się pacjenci oddziałów położnictwa i perinatologii, neonatologii, psychiatrii, dermatologii, medycyny paliatywnej i geriatrii.

Kompleksowość opieki medycznej

Nowy Szpital Uniwersytecki zapewni więc pełną kompleksowość opieki medycznej dla wszystkich mieszkańców Krakowa i całej Małopolski. Szerokie spektrum specjalizacji, a zarazem wsparcie najnowocześniejszych technologii i zaplecza sprzętowego nie tylko zapewni najwyższą jakość i skuteczność leczenia, lecz znacząco wpłynie na skrócenie czasu terapii, co w dłuższym przedziale czasowym jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w systemie opieki zdrowia.