23 czerwca, 2024
Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?

Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?

Kolekcjonowanie i słuchanie płyt winylowych staje się coraz popularniejsze w Naszym kraju. Ludzie kochają styl retro, który przenosi nas z powrotem do lat 80. Niektórzy mogą znaleźć na strychu rodzinnego domu starą kolekcje winyli i nie do końca wiedzieć, co można z nimi zrobić. Jeżeli brak w domu gramofonu lub niekoniecznie jesteśmy zainteresowani tego typu rozrywką, możemy takowe płyty sprzedać. Z tą myślą nasuwa się pytanie – Gdzie i za ile je odsprzedać?

Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?Gdzie i za ile sprzedać płyty winylowe?

Tutaj większość społeczeństwa, wpadłaby na pomysł, że najlepiej wycenić je samemu, dzięki pomocy filmów i artykułów, znajdujących się w internecie. Niestety, wycena zależy od wielu czynników, o których niektórzy nawet by nie pomyśleli. Przede wszystkim, w naszym kraju ceny płyt winylowych będą większe, niż, dajmy na to, w USA. Tam jest to spopularyzowane, a im więcej płyt, tym mniejsza cena.

O cenie płyty decydują m.in.: data i kraj wydania, stan płyty (trzeba ją odsłuchać), jaka liczba płyt została wydana czy jest to pierwsza publikacja płyty, czy kolejna.

W szczególności przez numer wydania, będzie nam ciężko ocenić stan płyty. Pierwsze wydania zazwyczaj mają inną etykietę (koło w środku płyty), a bez większej wiedzy, nie będziemy wiedzieć, czy jest to pierwowzór. Na szczęście, w Polsce i nie tylko, nie brakuje specjalistów, dlatego płyty możemy wycenić:

  • na stronie do wyceniania płyt Discogs.com. Można tu wycenić płyty, a zarazem sprzedać lub kupić.
  • Popsike.com – ta strona zbiera informacje na temat sprzedaży przez internet. Możemy wpisać nazwę, np. wykonawcy, i porównać znajdujące się tam płyty z posiadaną. Jeżeli znajdziemy taką samą, to poznamy już orientacyjną cenę.
  • muzyczne sklepy stacjonarne, bądź internetowe. W przypadku stacjonarnych najlepiej, gdy posiadają sekcję z owymi płytami, wtedy większe prawdopodobieństwo, że pracownicy  dobrze ją wycenią.
  • w różnego rodzaju komisach płytowych. Niektóre są poświęcone tylko i wyłącznie płytom winylowym. Skupy są stacjonarne, które wystarczy wyszukać na mapach, w pobliżu miejsca zamieszkania oraz internetowe
  • płyty można wycenić także w zwykłych antykwariatach, jednak trzeba się liczyć z tym, że nawet jeżeli nasza płyta będzie warta 150 zł, to nie dostaniemy za nią zbyt dużej kwoty.
  • na niektórych portalach społecznościowych znajdują się grupy tematyczne, których członkowie mogą nam pomóc. W internecie znajdują się także osoby, które za opłatą lub bezpłatnie (np. gdy poprosimy na jakimś forum)  wycenią dla nas winyle.

Dowiedz się Więcej