Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?

Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?

Kolekcjonowanie i słuchanie płyt winylowych staje się coraz popularniejsze w Naszym kraju. Ludzie kochają styl retro, który przenosi nas z powrotem do lat 80. Niektórzy mogą znaleźć na strychu rodzinnego domu starą kolekcje winyli i nie do końca wiedzieć, co można z nimi zrobić. Jeżeli brak w domu gramofonu lub niekoniecznie jesteśmy zainteresowani tego typu rozrywką, możemy takowe płyty sprzedać. Z tą myślą nasuwa się pytanie – Gdzie i za ile je odsprzedać?

Gdzie można dokonać profesjonalnej wyceny płyt winylowych?Gdzie i za ile sprzedać płyty winylowe?

Tutaj większość społeczeństwa, wpadłaby na pomysł, że najlepiej wycenić je samemu, dzięki pomocy filmów i artykułów, znajdujących się w internecie. Niestety, wycena zależy od wielu czynników, o których niektórzy nawet by nie pomyśleli. Przede wszystkim, w naszym kraju ceny płyt winylowych będą większe, niż, dajmy na to, w USA. Tam jest to spopularyzowane, a im więcej płyt, tym mniejsza cena.

O cenie płyty decydują m.in.: data i kraj wydania, stan płyty (trzeba ją odsłuchać), jaka liczba płyt została wydana czy jest to pierwsza publikacja płyty, czy kolejna.

W szczególności przez numer wydania, będzie nam ciężko ocenić stan płyty. Pierwsze wydania zazwyczaj mają inną etykietę (koło w środku płyty), a bez większej wiedzy, nie będziemy wiedzieć, czy jest to pierwowzór. Na szczęście, w Polsce i nie tylko, nie brakuje specjalistów, dlatego płyty możemy wycenić:

  • na stronie do wyceniania płyt Discogs.com. Można tu wycenić płyty, a zarazem sprzedać lub kupić.
  • Popsike.com – ta strona zbiera informacje na temat sprzedaży przez internet. Możemy wpisać nazwę, np. wykonawcy, i porównać znajdujące się tam płyty z posiadaną. Jeżeli znajdziemy taką samą, to poznamy już orientacyjną cenę.
  • muzyczne sklepy stacjonarne, bądź internetowe. W przypadku stacjonarnych najlepiej, gdy posiadają sekcję z owymi płytami, wtedy większe prawdopodobieństwo, że pracownicy  dobrze ją wycenią.
  • w różnego rodzaju komisach płytowych. Niektóre są poświęcone tylko i wyłącznie płytom winylowym. Skupy są stacjonarne, które wystarczy wyszukać na mapach, w pobliżu miejsca zamieszkania oraz internetowe, tj. skupujemyksiazki.pl
  • płyty można wycenić także w zwykłych antykwariatach, jednak trzeba się liczyć z tym, że nawet jeżeli nasza płyta będzie warta 150 zł, to nie dostaniemy za nią zbyt dużej kwoty.
  • na niektórych portalach społecznościowych znajdują się grupy tematyczne, których członkowie mogą nam pomóc. W internecie znajdują się także osoby, które za opłatą lub bezpłatnie (np. gdy poprosimy na jakimś forum)  wycenią dla nas winyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *