Tapeta ścienna jako element dekoracji

Tapeta ścienna jako element dekoracji

Pomimo życia w coraz większym pędzie, stajemy się coraz bardziej wrażliwi na punkcie poziomu estetyki i wykończenia wnętrz, które nas otaczają. Nie każdy oczywiście musi mieć duszę artysty, dlatego nie dla wszystkich istotne będą te same aspekty wystroju wnętrz, jednak na pewne elementy zdecydowana większość ludzi zwróci uwagę. Jednym z nich jest wykończenie ścian.

Tapeta ścienna jako element dekoracjiJeszcze do niedawna, wśród osób zajmujących się wystrojem swojego domu zdecydowanie przeważała opinia, że w modnych, nowoczesnych wnętrzach powinno się postawić jedynie na odpowiednią farbę i ewentualny wzór wymalowany na ścianach. Prym wiodły prostokątne i kwadratowe wzory, często w odcieniach modnej w ostatnich latach szarości. Od jakiegoś czasu jednak, zgodnie ze wskazówkami projektantów wnętrz, w wielu mieszkaniach, nawet wykończonych w całkowicie nowoczesnym stylu stosowana jest tapeta ścienna jako element dekoracji. Bogaty wybór tapet pozwala na stworzenie perfekcyjnej kompozycji na ścianie, niezależnie od tego, czy jest to przestronna, jasna i otwarta przestrzeń w stylu open space, czy bardziej kameralne, zamknięte pomieszczenie. Tapety ścienne mogą swym kolorem i stylem nawiązywać do tradycji i klasycznego stylu, który sprawdzi się doskonale w odrestaurowanej kamienicy albo starym dworku lub przedwojennej willi. Mogą też stanowić eleganckie wykończenie mieszkania lub domu w stylu glamour. Nie tylko bogactwo wzorów, ale i szeroka paleta barw tapet ściennych pozwala z powodzeniem domknąć projekt wymarzonej przestrzeni. Nie zapominajmy, że nowoczesne tapety posiadają też różne faktury, dzięki czemu możemy nadać np. wyjątkowej, przytulnej atmosfery wybranym pomieszczeniom, jak choćby sypialnia. Tapeta ścienna jako element dekoracji sprawdzi się również doskonale w pokoju dziecięcym. To właśnie pokoje maluchów są najczęstszym miejscem zmiany aranżacji w większości domów. Najpierw poszukujemy najbardziej uroczego, często pastelowego wykończenia ścian. Gdy dziecko nieco podrośnie, przychodzi czas na kolorowe wzory, najczęściej przedstawiające postacie z ulubionych bajek, albo elementy przyrody. Kiedy dziecko staje się nastolatkiem pragnie mieć najmodniejsze wzory na ścianach swojego pokoju. Tapeta ścienna jako element wykończenia wnętrz w pokoju nastolatka może nawet przybrać formę 3D, najmodniejszą w ostatnim czasie.

Nie bez powodu mówiąc o swoim mieszkaniu, czy domu używamy określenia “moje cztery ściany”. To właśnie ściany mogą stanowić miejsce, które przyciągnie wzrok gości, a nam zapewni odpoczynek i radość z codziennego przebywania w naszych, idealnych czterech ścianach.