23 czerwca, 2024
Co robić, gdy łzawią oczy podczas kwitnienia roślin?

Co robić, gdy łzawią oczy podczas kwitnienia roślin?

Łzawiące oczy to jeden z objawów alergii. Ta przypadłość jest dość uciążliwa, szczególnie męcząca alergików w okresie kwitnienia roślin. Jednym z rozwiązań są indywidualnie dobrane leki na alergie, ale co jeszcze można zrobić, by ograniczyć dolegliwości?

Nie tylko leki na alergie

Co robić, gdy łzawią oczy podczas kwitnienia roślin?Nie da się całkowicie uniknąć alergenów. Jeśli przyczyną łzawiących oczu są pyłki kwiatów, wyeliminowanie kontaktu z nimi jest niemożliwe. Mimo wszystko warto wiedzieć, kiedy i jakiego rodzaju kwiaty pylą najmocniej. Dla alergików pomocne są kalendarze pyleń. Dzięki temu można spróbować mniej wychodzić i ograniczyć spacery w dniach najintensywniejszego pylenia.

Trzeba wiedzieć, że objawy alergii stają się najbardziej uciążliwe w dni suche i słoneczne. Jeśli już nie można odmówić sobie regularnych spacerów, to warto wychodzić tuż po deszczu, kiedy powietrze jest dobrze oczyszczone. Należy ponadto unikać terenów mocno ukwieconych, gdzie jest cała gama pylących roślin, szczególnie łąki są niewskazane.

Jakie leki na alergie?

Niegdyś stosowane leki na alergie niosły ze sobą dużo nieprzyjemnych skutków ubocznych. Najbardziej odczuwana była senność, która wykluczała możliwość prowadzenia pojazdów po zażyciu leku. Dziś jednak mamy do dyspozycji leki na alergie nowej generacji, które są bezpieczne w stosowaniu, ale nie wywołują skutków ubocznych, takich jak senność czy trudności z koncentracją.

Leki przeciwhistaminowe należy zażywać od razu po rozpoznaniu pierwszych objawów alergii. Im szybciej zaczną one działać, tym mniej uciążliwe będą wymienione objawy, w tym drażniące łzawienie oczu. Jest to bardzo ważne u dorosłych, a jeszcze większe znaczenie ma u dzieci, ponieważ są one mocno narażone na powikłania.

W trakcie stosowania leków przeciwalergicznych, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Owszem, nowe leki to znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia tych skutków ubocznych, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć, dlatego warto mieć to na uwadze. Do tego pod ręką należy mieć kalendarz pyleń, a na wakacyjne wyjazdy wybierać nadmorskie miejscowości, w których stężenie pyłków zawsze jest najniższe.