Jak ćwiczyć wystąpienia publiczne – poradnik

Jak ćwiczyć wystąpienia publiczne – poradnik

Umiejętność publicznego przemawiania to bardzo cenna i przydatna cecha. Nie jest ona wrodzona ani nabywana mimowolnie. Jest to wynik wielu ćwiczeń i pracowania nad swoim charakterem. Jedni zdobywają tę umiejętność łatwiej, a inni potrzebują trochę więcej czasu, aby nauczyć się przemawiać publicznie. Niezależnie od tego istnieje kilka sposobów i metod, aby do perfekcji opanować to umiejętności lub nauczyć się jej od zera. W tym artykule przedstawiamy wszystkie elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy nauczyć się porywać tłumy.

Ćwiczenia

Jak ćwiczyć wystąpienia publiczne – poradnikAby trenować umiejętność publicznych występów potrzebne są konkretne ćwiczenia, które udoskonalą nasz język, pozbawią nas tremy czy nauczą mówić ciekawie. Pierwszym z nich jest planowanie swojego wystąpienia. Trzeba najpierw spisać główne założenia, które chcemy przekazać i nauczyć realizować się plan. Przemowy takie nie muszą być merytorycznie wysokie jakościowo, ale wyrabia w nas nawyk pisania planu i wykonywania go na sali. To zdecydowanie lepsze niż improwizacja.

Kolejnym przydatnym ćwiczeniem jest praktyczne szlifowanie umiejętności. Nic nie zastąpi realnej przemowy — nawet najlepsze ćwiczenia w samotności. Warto zatem założyć kanał w internecie i tam prezentować swoje poglądy na dany temat. Możliwość oglądania nagrania przez obce osoby bardzo motywuje.

Pracowitość również przynosi na tym polu dobre efekty. Warto wyznaczyć sobie codziennie kilka przypadkowych tematów a później je opracować i wygłosić przemówienie. W myśl zasady “ćwiczenie czyni mistrza” nawet duża liczba średnich przemówień zaowocuje zwiększeniem jakości.

Warto również prosić o pomoc specjalistów, którzy ukierunkują nasze starania i wyeliminują błędy. Na rynku istnieje wiele szkół oferujących trening takich umiejętności i wielu coachów, którzy chętnie poprowadzą nas w dążeniu do perfekcji i pokażą optymalną drogę. W Krakowie jedną z najlepszych firm szkoleniowych, która prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych jest GenWhy. Kurs jest organizowany w formie warsztatów ze świetnie wykwalifikowanymi trenerami.

Intensywność ćwiczeń

Głównym pytaniem, jakie pada podczas trenowania każdej umiejętności, to pytanie ile trzeba ćwiczyć, aby osiągnąć dobry wynik. Jest to uzależnione od danej osoby i szybkości przyswajania wiedzy. Bardzo ważne jest monitorowanie całego procesu i postępów, jakie robimy. Warto skorzystać z opinii innych osób neutralnych, które powiedzą nam czy poprawiamy nasze umiejętności, czy nie.

Cenne porady

Istnieje kilka dobrych sposobów na to, aby znacząco zwiększyć swoje umiejętności publicznego przemawiania. Pierwszym z nich jest wiedza na temat, o którym mówimy. Jeśli jesteśmy przygotowani merytoryczne do naszego wystąpienia — to mamy również dużą pewność siebie, że nikt nas nie zagnie. Wzrost pewności siebie powoduje, że ciekawie słucha się takiej osoby, a sam mówca jest wiarygodny. Kolejnym ciekawy sposobem na wygłoszenie dobrej mowy jest rozeznanie przed jego wygłoszeniem. Jeśli będziemy wiedzieć, do jakiej publiczności mówimy, to będziemy też mogli dobrać odpowiedni język. Przemówienie będzie wtedy zrozumiałe i dobrze odbierane.