Czy katar można wyleczyć samemu?

Czy katar można wyleczyć samemu?

Katar określany jest również jako nieżyt nosa, albo zapalenie błony śluzowej. Jest on w stanie popsuć nasz humor oraz spowodować złe samopoczucie. Co prawda istnieją o wiele gorsze choroby, jednakże z zablokowanym nosem ciężko jest funkcjonować. Jak sobie z nim radzić?

Jak może się zakończyć nieleczony katar?

Za katar odpowiadają przede wszystkim wirusy. Dolegliwość ta objawia się wystąpieniem wodnistej bądź śluzowej wydzieliny z nosa. To właśnie w taki sposób system odpornościowy człowieka próbuje walczyć z chorobą, a dokładniej usunąć niepożądane wirusy. W trakcie kataru dokucza nie tylko cieknący nos, ale z reguły idzie on w parze z drapiącym gardłem, bólem głowy oraz ogólnym osłabieniem. Katar jest groźny przede wszystkim dla dzieci. Jeśli z dolegliwością zmaga się dziecko, które nie ukończyło drugiego roku życia, mogą pojawić się trudności z oddychaniem, połykaniem oraz ssaniem. Wielokrotnie występuje także zapalenie uszu i trąbki słuchowej, co może prowadzić nawet do niedosłuchu. Kiedy katar zostaje całkowicie zignorowany u dorosłych można doczekać się zapalenia zatok przynosowych, uszu bądź nabawić się zapalenia płuc czy oskrzeli.

W jaki sposób można wyleczyć katar?

Aby rozprawić się z katarem nie trzeba wcale czekać z założonymi rękami. Wręcz przeciwnie należy wziąć sprawy w swoje ręce, gdyż jak zostało opisane powyżej brak działania może wywołać poważne szkody w organizmie. Nieżyt nosa jest dolegliwością z którą niektórzy muszą zmagać się przez większą cześć roku, nawet latem, kiedy to na dworze żar leje się z nieba. Jako, że katar z reguły idzie w parze z innymi dolegliwościami stosowane są z reguły leki obniżające gorączkę, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dobrze na katar i przeziębienie sprawdzi się gorąca kąpiel z olejkiem sosnowym, miętowym, albo eukaliptusowym. Woda w misce z solą w której umieszcza się stopy to także dobre rozwiązanie. Jeszcze lepiej niż kąpiel sprawdzą się inhalacje olejków aromatycznych bądź naparu przygotowanego z rumianku. Dzięki takiemu zabiegowi szybko można odblokować nos oraz usunąć wydzielinę. Maść z majeranku to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko łagodzi, ale także ułatwia oddychanie. Kiedy osoba zmagająca się z katarem przyjmuje dużo płynów może spodziewać się rzadszej wydzieliny, co sprawia, że nie istnieją większe problemy z czyszczeniem nosa. To właśnie w trakcie kataru należy delektować się gorącymi potrawami, ciepłą herbatą oraz dużymi ilościami czosnku. Natka pietruszki także jest mile widziana ze względu na duże ilości witaminy C. Zatoxin, Acatar czy Nasivin soft to skuteczne rozwiązania, które również są w stanie wspierać osoby, które zmagają się z nieżytem nosa.