Rękawiczki jednorazowe – zwróć uwagę nie tylko na rozmiar

Rękawiczki jednorazowe – zwróć uwagę nie tylko na rozmiar

Wybierając rękawiczki jednorazowe, do zastosowań domowych i doraźnych, często kierujemy się tylko ceną. To błąd. Dobór właściwego rozmiaru, ale i materiału, z jakiego są one wykonane, przekłada się zarówno na komfort podejmowanych czynności, jak i bezpieczeństwo.

Rękawiczki jednorazowe – podstawowe informacje

Istnieje kilka zasad, do których trzeba się stosować, niezależnie od rodzaju wybranych rękawiczek jednorazowych. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, można ich użyć tylko raz. Nawet, jeśli wydają się praktycznie niczym nieubrudzone, bez żadnych uszkodzeń, od razu po zastosowaniu i zdjęciu, powinny wylądować w odpowiednim pojemniku. Ponowne ich założenie i wykonywanie kolejnych czynności, powoduje ogromny wzrost ryzyka uszkodzenia skóry i zakażenia. To szczególnie ważne podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, kosmetycznych, pracy z krwią, ale i środkami toksycznymi.

Rękawiczki jednorazowe muszą być zdejmowane ostrożnie i w taki sposób, aby nie doszło do kontaktu skóry z ich zewnętrzną, zabrudzoną częścią. Poza tym niezbędne jest bardzo dokładne umycie rąk, pomimo ich zastosowania. I wreszcie dobór produktu do tego, jakiego rodzaju zadania będą wykonywane. Nie zawsze jednorazowe rękawiczki uchronią przed kontaktem z pewnymi substancjami. W wielu branżach, rękawiczki jednorazowe zamienia się na te specjalistyczne.

Materiały na rękawiczki i ich właściwości

Najpopularniejsze rękawiczki jednorazowe, to te wykonywane z kauczuku naturalnego. Materiał ten charakteryzuje się wytrzymałością i elastycznością, poza tym wyprodukowane na jego bazie rękawiczki, są wygodne w zastosowaniu. W kauczuku naturalnym, z którego powstaje lateks, występują alergizujące białka. Osoby uczulone na lateks powinny zatem wybrać rękawiczki jednorazowe bezlateksowe lub lateksowe, ale bezpudrowe, o obniżonej ilości białek.

Delikatniejsze i nieuczulające są rękawice nitrylowe. Charakteryzuje je ponadto odporność na ścieranie i rozdarcia. Są ponadto wysoce odporne na przekłucia. Nie poddają się działaniu substancji chemicznych.

Winylowe rękawiczki jednorazowe zapewniają ochronę przed skażeniami płynami ustrojowymi, zabezpieczają również przed preparatami chemicznymi. Są wytrzymałe, ale mniej elastyczne, chociażby od lateksowych.

Do prac niskiego ryzyka nadają się rękawice foliowe, które mogą mieć kontakt z żywnością. Niezależnie od powyższych materiałów, dopasowanie pod względem rozmiaru, pozwala na pełen komfort i bezpieczeństwo wykonywanych zadań.