Jak położyć łupek na ścianę?

Jak położyć łupek na ścianę?

Kamień naturalny lub płytki go imitujące to od lat doskonały element dekoracyjny do każdego mieszkania. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularny jest łupek, który można znaleźć w kilku kolorach, a jego faktura pozwoli na uzyskanie trójwymiarowego dekoru na ścianach. Wbrew pozorom płytki z łupka na ścianę nie są trudne do położenia i nawet osoba z małym doświadczeniem w tej materii może sobie z tym poradzić. Jednak czy są jakieś ograniczenia? Może łupek nie lubi wilgoci albo ciepłego powietrza? Na szczęście łupek jest odporny na wiele czynników i można go położyć praktycznie w całym domu.

W jakich pomieszczeniach łupek sprawdzi się najlepiej?

Jak położyć łupek na ścianę?Najczęściej łupek jest wybierany do dekoracji ścian w jadalni, przedpokoju czy w pokoju dziennym. Ponieważ płytki mają różne wymiary można je położyć zarówno jako dekorację na ścianie za telewizorem czy też zrobić z nich dekorację półek wykonanych wcześniej z płyt gipsowych czy cegieł. Jednak wbrew obawom łupek nada się też do “mokrych i wilgotnych” pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Potrzebne jest tylko zaimpregnowanie płytek, aby łatwiej było je wyczyścić np. z produktów kuchennych, które podczas gotowania mogą przypadkiem chlapnąć na ścianę. Impregnat też zapobiegnie osadzeniu się kurzu czy wciąganie przez kamienną płytkę wilgoci.

Od czego zacząć?

Trzeba najpierw wybrać odpowiedni łupek. Mogą to być duże płyty lub płytki w kształcie cegiełek. Potrzebna będzie też odpowiednia dla tego materiału zaprawa klejowa oraz preparat gruntujący do ściany. Do układania płytek niezbędne będą też kielnia do zarzucania kleju na ścianę lub płytkę, packa z siatką ścierną czy narzędzie do przycinania płytek, jeśli potrzebne jest wycięcie np. otworu na gniazdko elektryczne. Po ułożeniu płytek trzeba je zaimpregnować, więc potrzebny będzie odpowiedni preparat do impregnacji łupka.

Jak położyć łupek na ścianę?

Po pierwsze wybraną pod łupek ścianę trzeba oczyścić. Jeśli znajduje się na niej np. łuszcząca się farba to dobrze jest ją zdrapać packą z papierem ściernym czy drucianą szczotką. Potem ścianę można umyć lub odkurzyć. Po drugie czystą już ścianę gruntujemy dwa razy. Dopiero po odczekaniu 24 godzin (lub czasu podanego na opakowaniu preparatu gruntującego) można przystąpić do klejenia łupku.

Zanim zaczniemy układać łupek na ścianie warto przygotować sobie listwę podłogową, od której wyznaczymy poziom. Do tego trzeba policzyć ile płytek zmieści się w jednym rzędzie i odpowiednio je dociąć jeśli zachodzi tak potrzeba. Gdy z płytek ma być ułożony konkretny wzór warto też rozłożyć płytki na podłodze tak, aby wzór był już ułożony, a potem płytka po płytce przenieść do go na ścianę. Płytki od spodu mogą mieć nierówności. Warto je usunąć packą z siatką ścierną czy szczotką drucianą.

Klejenie to najtrudniejsza część. Można posmarować fragment ściany klejem i przerysować go packą z ząbkami, a potem od dołu ściany zacząć układać płytki z 5 mm odstępem pomiędzy. Płytki trzeba dobrze docisnąć do ściany, ale jednocześnie trzeba kontrolować poziom np. poziomicą. Dopiero po 48 godzinach od ułożenia płytek pokrywa się je impregnatem.