Co gdy chrypa staje się uciążliwa?

Co gdy chrypa staje się uciążliwa?

Zmiana barwy głosu wynikająca z zaburzenia czynności krtani, a mówiąc najprościej – chrypka. Zwykle pojawia się nagle, w wyniku nadmiernej eksploatacji gardła. Może być również objawem towarzyszącym przeziębieniu, ale nie tylko. Jak sobie radzić z chrypką?

Chrypka – skąd się bierze i co oznacza

Co gdy chrypa staje się uciążliwa?Chrypkę łatwo rozpoznać. Zaczynamy wtedy „skrzeczeć” zamiast mówić. Nie jesteśmy w stanie wydawać dźwięków o wysokiej częstotliwości. Wypowiadanie jakichkolwiek słów to spore wyzwanie. Jeśli mocno eksploatujemy swoje gardło, np. krzyczymy, śpiewamy uczestnicząc w koncercie, chrypka pojawia się nagle i dość szybko ustępuje. Gdy jednak towarzyszy jej ból gardła i gorączka, najpewniej w organizmie rozwija się infekcja.

W przypadku przeziębienia, grypy bądź innych schorzeń powodujących powstawanie chrypki, możemy zastosować preparaty na gardło, które niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Zmniejszają obrzęk, zaczerwienienie, drapanie, ale i pozwalają szybciej wrócić krtani do prawidłowego stanu.

Po leki trzeba się udać do lekarza, ponieważ samodzielnie nie będziemy w stanie ocenić, jaka jest przyczyna takiego stanu. Laryngolog ma do dyspozycji lusterko krtaniowe lub giętki laryngoskop, dzięki którym jest w stanie dokładnie zbadać krtań.

Domowe sposoby na gardło i na chrypkę

Krótkotrwała chrypka może być wywołana infekcjami bakteryjnymi, alergiami lub nadużywaniem strun głosowych. Ponadto paleniem tytoniu i piciem alkoholu, a także niektórymi środkami chemicznymi. Co na gardło zastosować, by sobie z nią poradzić? Najlepiej wyeliminować przyczyny, czyli leczyć alergie lub infekcje bakteryjne, eliminować kontakt ze środkami chemicznymi, ograniczyć palenie tytoniu i picie alkoholu.

Z chrypką dobrze radzą sobie leki przeciwkaszlowe na gardło oraz preparaty homeopatyczne. Można spróbować inhalacji nawilżających struny głosowe, a także naparów z ziół o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym.

Jedno jest pewne, chrypki, która trwa dość długo, nie można lekceważyć. Jeśli jest przewlekła może sugerować poważne schorzenia, nawet atakujące drogi oddechowe nowotwory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *