Co gdy chrypa staje się uciążliwa?

Co gdy chrypa staje się uciążliwa?

Zmiana barwy głosu wynikająca z zaburzenia czynności krtani, a mówiąc najprościej – chrypka. Zwykle pojawia się nagle, w wyniku nadmiernej eksploatacji gardła. Może być również objawem towarzyszącym przeziębieniu, ale nie tylko. Jak sobie radzić z chrypką?

Chrypka – skąd się bierze i co oznacza

Co gdy chrypa staje się uciążliwa?Chrypkę łatwo rozpoznać. Zaczynamy wtedy „skrzeczeć” zamiast mówić. Nie jesteśmy w stanie wydawać dźwięków o wysokiej częstotliwości. Wypowiadanie jakichkolwiek słów to spore wyzwanie. Jeśli mocno eksploatujemy swoje gardło, np. krzyczymy, śpiewamy uczestnicząc w koncercie, chrypka pojawia się nagle i dość szybko ustępuje. Gdy jednak towarzyszy jej ból gardła i gorączka, najpewniej w organizmie rozwija się infekcja.

W przypadku przeziębienia, grypy bądź innych schorzeń powodujących powstawanie chrypki, możemy zastosować preparaty na gardło, które niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Zmniejszają obrzęk, zaczerwienienie, drapanie, ale i pozwalają szybciej wrócić krtani do prawidłowego stanu.

Po leki trzeba się udać do lekarza, ponieważ samodzielnie nie będziemy w stanie ocenić, jaka jest przyczyna takiego stanu. Laryngolog ma do dyspozycji lusterko krtaniowe lub giętki laryngoskop, dzięki którym jest w stanie dokładnie zbadać krtań.

Domowe sposoby na gardło i na chrypkę

Krótkotrwała chrypka może być wywołana infekcjami bakteryjnymi, alergiami lub nadużywaniem strun głosowych. Ponadto paleniem tytoniu i piciem alkoholu, a także niektórymi środkami chemicznymi. Co na gardło zastosować, by sobie z nią poradzić? Najlepiej wyeliminować przyczyny, czyli leczyć alergie lub infekcje bakteryjne, eliminować kontakt ze środkami chemicznymi, ograniczyć palenie tytoniu i picie alkoholu.

Z chrypką dobrze radzą sobie leki przeciwkaszlowe na gardło oraz preparaty homeopatyczne. Można spróbować inhalacji nawilżających struny głosowe, a także naparów z ziół o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym.

Jedno jest pewne, chrypki, która trwa dość długo, nie można lekceważyć. Jeśli jest przewlekła może sugerować poważne schorzenia, nawet atakujące drogi oddechowe nowotwory.