Stan zapalny pochwy – problem do rozwiązania

Stan zapalny pochwy – problem do rozwiązania

Świąd i pieczenie, upławy o charakterystycznym zapachu, plamienia między kolejnymi miesiączkami. To część z objawów sugerujących stan zapalny pochwy. Leczenie na własną rękę nie jest właściwe, ponieważ zalecenia różnią się, w zależności od przyczyny dolegliwości.

Stan zapalny pochwy – skąd się bierze?

Każda kobieta choć raz w życiu zmierzyła się z problemami po stronie narządów intymnych. Stan zapalny pochwy bardzo łatwo się rozwija, gdy organizm jest osłabiony, zażywane są antybiotyki bądź też w wyniku kontaktów seksualnych. Do zakażeń doprowadza niewłaściwa higiena okolic intymnych. Co może zaatakować? Bakterie, wirusy, grzyby, ale i rzęsistek.

Stan zapalny pochwy za każdym razem wymaga konsultacji lekarskiej, aby dokładnie określić przyczynę i wdrożyć stosowne leczenie. Bagatelizowanie nieprzyjemnych objawów i występujących dolegliwości, prowadzić może do poważnych konsekwencji.

Stan zapalny pochwy – problem do rozwiązaniaObjawy stanu zapalnego pochwy

Najczęściej pojawia się świąd i pieczenie pochwy oraz sromu. Okolice te mogą być zaczerwienione. Nierzadko odczuwany jest ból i/lub pieczenie, zarówno podczas oddawania moczu, jak i w trakcie stosunków seksualnych. Pojawiają się upławy o silnym i charakterystycznym zapachu, który jest odmienny, w zależności od drobnoustrojów, które zaatakowały pochwę.

Typy infekcji

Stan zapalny pochwy wywołany grzybami, powoduje odczuwanie silnego swędzenia. Poza tym zauważalne są upławy o charakterystycznej, serowatej konsystencji oraz białej barwie. U niektórych kobiet upławy mogą być wodniste. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas seksu, w trakcie korzystania z publicznych basenów, saun czy toalet.

Bakteryjne zapalenie pochwy łatwo poznać po upławach o rybim zapachu. Są one również białe i dość obfite. Wśród przyczyn takiego zakażenia wymienia się ryzykowne kontakty seksualne oraz duże wahania hormonalne.

Stan zapalny pochwy wywołany przez pasożyty, wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ nie da się go zwalczyć domowymi sposobami. Winowajcami tutaj są przeważnie owsiki, które dostają się do pochwy, gdy kobieta podmywa się lub podciera w nieprawidłowym kierunku – od odbytu do pochwy.

Kobiety w wieku menopauzalnym najczęściej dotyka stan zapalny pochwy określany jako zanikowy. Powodem są zmiany hormonalne, a uciążliwe objawy to nadmierna suchość śluzówki pochwy oraz nietrzymanie moczu.

Niezależnie od przyczyny danej infekcji i wdrożonego leczenia, koniecznie trzeba zadbać o prawidłową higienę narządów intymnych, wybierać prysznic zamiast długiej kąpieli z dodatkiem kosmetyków zapachowych, jak i unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.