Pielęgnacja włosów – dlaczego to tak ważne?

Pielęgnacja włosów – dlaczego to tak ważne?

Właściwa pielęgnacja włosów pozwala zachować je w dobrej kondycji. Włosy to nasza wizytówka, już nie tylko dla pań, ale coraz częściej także dla panów. Zdrowe, gęste, lśniące i piękne, przyciągają wzrok, podnoszą samoocenę. Jak je pielęgnować, by móc liczyć na taki efekt?

Pielęgnacja włosów – czasochłonna, ale warta efektów

Pielęgnacja włosów należy do zadań dość czasochłonnych, nierzadko kosztownych, a przy tym bywa wyzwaniem. Najwięcej zachodu mają posiadacze długich włosów oraz ci, którzy zmagają się z problemami po stronie skóry głowy, choć nie tylko. Gdy organizm zaczyna szwankować w jakimkolwiek stopniu, odbija się to zarówno na kondycji skóry, paznokci, jak i właśnie włosów. Odpowiednio dobrane kosmetyki, jak i zabiegi pielęgnacyjne, są jednak w stanie przynieść pożądane efekty. Sprawić, że dotychczas ukrywana wizytówka i atut, wreszcie będą satysfakcjonować.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Pielęgnacja włosów – dlaczego to tak ważne?Najważniejszy zabieg dla naszych włosów, to ich mycie. Nie ma reguły odnośnie częstotliwości. Niektóre panie i panowie postawią na codzienne mycie, innym wystarczy taki zabieg co dwa, a nawet trzy dni. Wiele zależy od tego, na działanie jakich czynników narażone są włosy, ale i od ich kondycji. Niezależnie od częstotliwości mycia, prawidłowa pielęgnacja włosów wymaga przemyślanego doboru szamponów. Najprościej wybierać te, które nie obciążają struktury kosmyków, odżywiają je, regenerują, skutecznie oczyszczają, ale i dbają o kondycję skóry głowy. Im mniej zbędnych substancji w składzie szamponów, na rzecz naturalnych składników, tym lepiej.

Czesanie i suszenie to czynności, należące ponownie do najczęściej wykonywanych. Trzeba zachować delikatność podczas czesania, a ponadto warto wybierać szczotki z naturalnym włosiem. Regularne rozczesywanie od końcówek aż po czubek głowy, rano i wieczorem, chroni włosy przed ich skołtunieniem. Nie poleca się natomiast czesania włosów mokrych, które są narażone na połamanie.

Suszenie, ale i inne zabiegi stylizacyjne – bez nich często nie możemy się obejść. Wysoka temperatura nie sprzyja kondycji włosów, jednak można je uchronić przed negatywnymi skutkami takich zabiegów. Wystarczy wybrać preparaty ochronne i ustawiać suszarkę czy prostownicę, na możliwie najniższą temperaturę.

Kosmetyki dobrane do potrzeb skóry głowy i włosów

Jakimkolwiek zabiegom byśmy nie poddawali swojej czupryny, pielęgnacja włosów wymaga indywidualnego doboru kosmetyków. Stawiamy zatem na szampony, odżywki, maski i inne produkty, które uwzględniają, czy włosy są suche, tłuste, łamliwe, cienkie, kruche, a skóra głowy zdrowa lub może skłonna do podrażnień, albo i zmagająca się z chorobami.