Witamina e – młodość, płodność i nie tylko

Witamina e – młodość, płodność i nie tylko

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E, to tak naprawdę szereg związków pochodnych α-tokoferolu. Ze względu na ich właściwości i sposób działania, spotykamy się z określeniami witaminy młodości czy też witaminy płodności. Jakie role spełnia ona w organizmie ludzkim?

Witamina e – skąd się wzięła?

Witamina e – młodość, płodność i nie tylkoO istnieniu witaminy e wiemy od początku XX wieku, kiedy to jej obecność została potwierdzona. Właściwości tego związku mają największe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego, jak i dla płodności. Do tej roli nawiązuje nazwa tokoferol, która pochodzi z języka greckiego, gdzie tocos oznacza urodzić, a pherein – nieść.

Witamina e bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Wchodzi również w skład błon komórkowych i należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Właściwości witaminy e

Najwięcej zawdzięczamy witaminie e, ze względu na jej silne właściwości antyoksydacyjne. Odpowiada ona za neutralizację wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia się organizmu i rozwój wielu schorzeń. Zapobiega ponadto utlenianiu witaminy A oraz lipidów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co pozwala ochronić błony komórkowe przed uszkodzeniami.

Ma znaczenie dla zachowania prawidłowej krzepliwości krwi. Jest w stanie obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Poza uczestnictwem w przemianach metabolicznych, wpływa na stan skóry. Regeneruje, nawilża i odżywia ją, a także natłuszcza, dzięki czemu cera wygląda na zdrowszą, młodszą, staje się gładsza i jędrniejsza. Dlaczego witamina e nazywana jest witaminą płodności? Bo u panów wspomaga produkcję nasienia, zaś u pań zapewnia prawidłową owulację i rozwój płodu.

Niedobór i nadmiar

Jeśli zmagamy się z nadmiernym zmęczeniem, włosy zaczynają wypadać, pojawiają się problemy z płodnością, a ponadto pogarsza się widzenie, mogą to być objawy sugerujące niedobór witaminy e. Choć stan ten spotyka się rzadko, warto sprawdzić, czy pogorszenie funkcjonowania organizmu nie jest związane właśnie ze zbyt małą podażą witaminy e. Na jej niedobory w szczególności muszą uważać chorzy na celiakię, mukowiscydozę oraz osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania tłuszczu.

Choć trudno jest przedawkować witaminę e, stawiając na suplementację, warto zachować rozsądek i obserwować, czy nie pojawiają się objawy, takie jak zmęczenie i bóle głowy, problemy z pracą mięśni oraz zachwiana gospodarka jelitowa.

Witamina e znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w przetworach mlecznych, warzywach czy drobiu, dlatego zapewnienie jej właściwej podaży, nie powinno stanowić problemu. Jeśli jednak zachodzi potrzeba suplementacji, można postawić chociażby na witaminę e płynie.