Jak naprawić pęknięty komin z cegły?

Jak naprawić pęknięty komin z cegły?

Jeżeli jesteśmy właścicielami komina z cegły, to naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, w jakiej jest kondycji. Takie konstrukcje wykorzystywano najczęściej w starszych budynkach. Upływ czasu i niekorzystne dla materiału warunki atmosferyczne mogły spowodować jego uszkodzenie. Zaniedbanie pierwszych oznak awarii może doprowadzić do tego, że zniszczenia rozszerzą się na inne części domu. Co gorsza, prowadzi to do poważnego zagrożenia zdrowia i życia domowników.

Kiedy należy zająć się naprawą komina z cegły?

Jak naprawić pęknięty komin z cegły?Naprawa komina z cegły jest zazwyczaj podejmowana w chwili, kiedy zauważona zostanie nieszczelność lub pęknięcie. Takie usterki pojawiają się najczęściej w górnych okolicach budowli. Dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Wilgoć, która dostanie się do przewodu, może rozpocząć proces powstawania zacieków. Jednym z objawów jest odpadanie tynku ze ścian komina.

Innym częstym źródłem kłopotów z tymi konstrukcjami jest błąd wykonawców. Wystarczy, że zostanie użyty tańszej jakości materiał lub nie uwzględni się wszystkich przesłanek, żeby po krótkim czasie pojawiły się pierwsze oznaki zepsucia. Instalację należy wymienić także w przypadku zmiany paliwa grzewczego. Musi być dostosowana do konkretnego komina.

Jak naprawić pęknięty komin z cegły?

Szlamowanie

Kiedy pojawiają się nieszczelności instalacji kominowej, większość ludzi chce uszczelnić go za pomocą zaprawy murarskiej od wewnątrz. Taka metoda nazywa się szlamowaniem. Wraz ze skuwaniem tynku i uzupełnianiem zaprawy od zewnątrz może zahamować rozwój problemu. Jest to metoda krótkoterminowa. Niewiele czasu minie, zanim przewód znów będzie nieszczelny.

Montaż żaroodpornego wkładu kominowego

Sprawdzoną i trwałą metodą naprawy pękniętego komina z cegły jest umieszczenie wkładu kominowego z materiału żaroodpornego. Instalacja takiego wkładu jest stosunkowo prosta. Wystarczy wsunąć ją od góry do istniejącego już kanału dymowego. W takim wypadku stary komin służy przede wszystkim jako zwykła obudowa. Ważne jest, żeby nie pomylić materiału żaroodpornego z kwasoodpornym, ponieważ charakteryzują się zupełnie innymi właściwościami.

W niektórych przypadkach montaż może być związany z pracami murarskimi. Kanał dymny musi być odpowiednio dostosowany do pomieszczenia elementów jak: trójnik, wyczystka oraz zbieracz skroplin do kanalizacji. W celu zabezpieczenia wydostawania się kondensatu na zewnątrz należy upewnić się, że węższe końce rury znajdują się u dołu a węższe u góry. Jeśli proces okaże się zbyt skomplikowany, warto poprosić specjalistę o pomoc. W ten sposób mamy gwarancję rzetelnego wykonania.

Z pewnością naprawę komina zlecić specjalnej firmie, która się tym zajmuje oraz posiada odpowiednie doświadczenie. Warto naprawę powierzyć profesjonalistom, ponieważ źle wykonana naprawa może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w domu. Warto zapoznać się z ofertą firmy Bud-Prajs, która od lat zajmuje się naprawami kominów i posiada odpowiednia wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Ofertę firmy i więcej informacje możesz znaleźć pod linkiem.