Zioła – właściwości, z których chętnie korzystamy

Zioła – właściwości, z których chętnie korzystamy

Fitoterapią nazywane jest leczenie roślinami oraz związkami z nich pochodzącymi. Zioła to właśnie rośliny, które od dawien dawna wykorzystywane są nie tylko w celach leczniczych. Ich właściwości doceniały już nasze babcie, a dziś my korzystamy z wiedzy i możliwości, które płyną nawet z pobliskich łąk.

Spacer, który obfituje w zioła

Zioła – właściwości, z których chętnie korzystamyWybierając się na spacer po pobliskich łąkach, można dostrzec ciekawe okazy z flory i fauny. Pośród nich spotykamy zioła, które są powszechnie dostępne, rosną na tyle licznie, by móc je samodzielnie zbierać, a obfitują w wiele cennych właściwości. Które z nich warto zauważyć na swojej drodze i znaleźć dla nich miejsce w domowej apteczce lub kuchni?

Należy do nich między innymi pokrzywa zwyczajna. Można ją zbierać od czerwca aż do września. Przyrządzane z jej liści napary i wyciągi, sprawdzają się przy problemach z układem pokarmowym oraz układem moczowym. Z kolei odwary z korzeni oraz liści, można wykorzystać do walki z łupieżem i łojotokiem.

Na łąkach i polach spotykamy liczne zioła, które działają doskonale od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Wśród nich warto wymienić rumianek. Przygotowany z niego napar stosuje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zewnętrznie rumianek wspomaga leczenie odleżyn, uśmierza świąd i łagodzi zaczerwienia. Zbierać go można od maja do jesieni.

Dobrze nam znana i bardzo często spotykana babka lancetowata, pozyskiwana od maja do września, cenne właściwości kryje w liściach. Przyrządzone z nich odwary można pić lub stosować w postaci okładów. Tego typu zioła nadają się do wspomagania leczenia uszkodzeń skóry oraz łagodzenia bezkwaśności czy też objawów nieżytu żołądka.

Sposoby obróbki ziół

Preparaty lecznicze, w których wykorzystywane są zioła, mogą być przyrządzane na rozmaite sposoby. Obróbka surowców roślinnych pozwala uzyskać kilka form, które stosowane są wewnętrznie i/lub zewnętrznie. Znajdujemy pośród nich ziółka, napary, odwary, syropy, octy aromatyczne, nalewki oraz maceraty.

Podział ziół i surowców zielarskich

Najliczniejszą grupę stanowią zioła lecznicze, stosowane nie tylko w medycynie, ale i weterynarii. Wymienia się ponadto rośliny: przyprawowe, barwierskie, miododajne oraz olejkowe. Z kolei pośród surowców zielarskich wyodrębnia się korzenie, kłącza, ziele, kwiaty, nasiona, owoce, liście, korę i pączki.

Wybrane zioła, które zagoszczą w domowej apteczce lub staną się urozmaiceniem jadłospisu, mogą przynieść niemało korzyści dla organizmu.