Jak wyglądają kustodia?

Jak wyglądają kustodia?

Custodia oznacza nadzór, straż i pochodne, czyli dozorcę, kustosza, jako czasownik znaczy; ochraniać, ukrywać i strzec. Jako rzeczownik nazwa ta przeniosła się na jedno z naczyń liturgicznych wykorzystywanych w czasie mszy św lub procesji.

Jak wyglądają kustodia?Czym są kustodia i do czego służą?

Kustodia to metalowe najczęściej naczynie liturgiczne o kształcie puszki, czasem z nóżką. Wewnątrz umieszczony jest melchizedek ( złoty, lub pozłacany podwójny półksiężyc), w którym znajduje się hostia. Potrafi być niezwykle bogato zdobione i pozłacane wewnątrz. Kościół katolicki wykorzystuje je do przechowywania w tabernakulum konsekrowanej hostii, Najświętszego Sakramentu. W kustodii przechowuje się hostię, jest ona wystawiana w monstrancji, by stać się przedmiotem adoracji wiernych zgromadzonych w kościele. Podczas wystawienia, hostię wyjmuje się z kustodii i przekłada każdorazowo do monstrancji. Gdy proces adoracji jest zakończony, hostię ponownie wkłada się do kustodii, a potem wszystko do tabernakulum.

Jak wyglądają kustodia?

Kustodia to jedno z najważniejszych przedmiotów w kościele katolickim. Mogą one przybierać różne kształty, choćby okrągłe, czasem przybierają formę domu. Bardzo często jedna ze ścian kustodii jest szklana, co umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu po otwarciu tabernakulum. Bardzo często kustodia są bogato zdobione, obligatoryjnie muszą być wykonane z metalu szlachetnego, albo przynajmniej pozłacane. Często też bogato grawerowane, chociaż nie jest to obowiązkowe. Czasami przybierają formę surową, minimalistyczną. Zobacz jak wyglądają jedne z najpiękniejszych kustodii – Sacrum.