Co zrobić kiedy boli?

Co zrobić kiedy boli?

Żaden człowiek nie jest w stanie całkowicie uodpornić się na ból oraz unikać go przez całe życie. Może pojawić się on nagle, niespodziewanie, a w innych przypadkach daje o sobie znać odpowiednio wcześnie, aby możliwe było wykonanie odpowiednich kroków, żeby zapobiec jego przyjmowaniu na sile.

Różne oblicza bólu

Co zrobić kiedy boli?Próg odporności na ból jest różny u każdego człowieka. Jedni nie są w stanie bez znieczulenia przeżyć wizyty u dentysty, z kolei inni traktują to jako coś nie do końca przyjemnego, jednakże nie wywołującego znacznego dyskomfortu. Ból może być zarówno mimowolny, jak i wywołany przez samego siebie, jak i innego człowieka. Boli, kiedy naciągniemy mięśnie na skutek zbyt intensywnego wysiłku, boli w trakcie miesiączki oraz boli, kiedy złamiemy kończynę. Z reguły młody organizm lepiej radzi sobie z wszelkiego typu schorzeniami oraz dolegliwościami, a także nie pojawiają się one tak często. Bóle kręgosłupa, stawów oraz inne choroby jednoznacznie powiązane z bólem przychodzą razem z wiekiem. Kiedy uczucie dyskomfortu jest już nie do wytrzymania sięga się po odpowiednie leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeżeli środki tego typu działają tylko przez krótki okres czasu, albo wręcz nie zauważa się jakiejkolwiek zmiany w samopoczuciu, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Jak działają leki przeciwbólowe?

Zadanie stawiane przed lekami przeciwbólowymi to powstrzymanie aktywności cykloksygenazy, gdyż to dzięki niej człowiek czuje ból oraz zmaga się ze stanem zapalnym. Dokładne działanie środków na ból jest powiązane z substancjami czynnymi bez których nie spełniają one powierzonej im roli. Inne leki określane są mianem farmaceutyków bazujących na NLPZ. Skrót ten oznacza niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ich specyfiką jest działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Dzięki temu wybierane są częściej, gdyż pomagają w większej ilości schorzeń oraz chorób i przynoszą szybszą ulgę. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele leków o takim działaniu. Różnią się one między sobą długością działania, ceną oraz marką producenta. Od wielu lat na podium znajduje się Apap, Ibuprom Max oraz Ibuprofen. Dostępne są także silniejsze środki, jednakże muszą zostać one przepisane przez lekarza i nabywa się je w aptece po okazaniu recepty. Leki przeciwbólowe sprawiają, że człowiek mimo znacznego dyskomfortu jest w stanie normalnie funkcjonować. Nie można ich jednak traktować jako rozwiązania stosowanego dosłownie codziennie, gdyż organizm szybko się do nich przyzwyczaja.