5 skutecznych porad jak wynająć mieszkanie

5 skutecznych porad jak wynająć mieszkanie

Wynajem mieszkania to popularna ostatnio forma życia nie tylko dla studentów, jak to wcześniej miało miejsce. Ze względu na dużą migrację zarobkową, ludzie nie chcą lub nie mogą inwestować w zakup mieszkania własnościowego, ponieważ miejsce docelowe często ulega zmianie. Przyczyn wynajmu mieszkania jest wiele, warto jednak poznać kilka skutecznych metod i wskazówek jak wynająć mieszkanie, by nie popełnić błędu.

1. Określ swoje potrzeby

Warto zastanowić się czy wynajem mieszkania ma być samodzielny czy chcemy z kimś dzielić lokum. Jeśli pozostajemy przy wynajmie w pojedynkę, to wiąże się to z większą swobodą i poczuciem wolności w tej przestrzeni, ale jednocześnie obowiązki i opłaty spadają na barki jednej osoby. Należy przekalkulować wynikające z takiej sytuacji korzyści i straty i wybrać na podstawie analizy najkorzystniejszą dla siebie wersję. W przypadku wspólnego najmu można pokusić się o rozmowę dotyczącą oczekiwań i planu wspólnego życia w wynajmowanym mieszkaniu.

2. Sprawdź stan wynajmowanego mieszkania

Nigdy nie decyduj się na wynajem mieszkania na podstawie umieszczonych zdjęć czy pobieżnych oględzin miejsca. Zamieszczone na stronach www fotografie wcale nie muszą odzwierciedlać rzeczywistego stanu lokum. Nic nie zastąpi osobistej wizyty i sprawdzenia czy włącznik światła działa, a kran ma podłączenie do wody. Niestety nawet takie oszustwa wchodzą w grę, a im bardziej ktoś się spieszy, tym szybciej może popełnić błąd.

3. Zgromadź odpowiednie dokumenty

Po wyborze właściwego mieszkania, można przystąpić do podpisania umowy najmu. Jeśli lokum ma kilkoro właścicieli lub pełnomocnika, wszystkie te osoby powinny zostać zawarte w umowie. Dokument powinien zawierać także czas najmu, okres wypowiedzenia czy powierzchnię mieszkania. Oprócz umowy należy podpisać protokół zdawczo- odbiorczy, w którym zawarte będą wszystkie elementy wyposażenia mieszkania tj.meble, sprzęt elektryczny czy stan wyżej wymienionych oraz zapis z liczników energii elektrycznej, gazu czy wody.

4. Dowiedz się jakie masz obowiązki

Do głównych obowiązków najemcy należy opłacanie czynszu i rachunków w ustalonym w umowie terminie. Poza tym naprawa uszkodzeń wynikających z winy najemcy. Natomiast uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania sprzętu, powinny być naprawiane przez właściciela.

5. Pośrednik czy wynajem na własną rękę

Z pewnością korzystanie z biura nieruchomości znacznie przyspieszy i zapewni większe bezpieczeństwo wynajmu, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami, czyli prowizją pośrednika. Poszukiwanie mieszkania na własną rękę będzie tańsze, a stosowanie się do omówionych wskazówek również skróci i zapewni komfort wynajmującemu.