Jaką metodę antykoncepcji wybrać w wieku dwudziestu lat?

Jaką metodę antykoncepcji wybrać w wieku dwudziestu lat?

Młode dziewczyny będące w stałych związkach coraz częściej decydują się na antykoncepcję hormonalną. Jest bowiem łatwo dostępna i stosunkowo niedroga, a jej skuteczność oceniana jest przez specjalistów dość wysoko. Na którą z metod warto się zdecydować w tak młodym wieku, a które sprawdzą się lepiej w nieco późniejszym?

Antykoncepcja hormonalna – dostępne metody

Najczęściej ginekolodzy przepisują dziewczynom tabletki hormonalne, ponieważ te są dość bezpieczne i tolerowane. Często dość długo trwa jednak, zanim specjalista dopasuje odpowiednie tabletki, które nie wpłyną niekorzystnie na masę ciała, czy nastrój pacjentki. Poza tabletkami, skuteczną i chętnie wybieraną metodą są również plastry antykoncepcyjne, które przykleja się raz w miesiącu, czy krążki, które wkłada się na trzy tygodnie.

Funkcjonują również długotrwałe metody antykoncepcji hormonalnej, jak na przykład wkładka miedziana, którą zakłada lekarz. Taka spirala chroni przed możliwością zajścia w ciąże na okres od trzech do nawet pięciu lat, w zależności od modelu. Bywa, że lekarz zaleci stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych, jeśli pozostałe metody są nieodpowiednie dla danej osoby.

Czy wkładka miedziana jest odpowiednia dla młodej dziewczyny?

Wkładkę można stosować w każdym wieku. Większość ginekologów zaleca jednak ich zakładanie kobietom, które są już matkami i są przekonane, że nie planują posiadania dzieci przez przynajmniej kilka lat lub wcale. Spirala nie powinna wywołać skutków ubocznych, jednak zdarzają się i takie. Jeśli młoda dziewczyna może mieć później problemy z zajściem w ciążę, lepiej jest zdecydować się na inną z dostępnych metod. Ważne jest jednak badanie lekarskie i jeśli ginekolog nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, można zakładać wkładkę. Bardzo ważne jest jednak, żeby wkładka miedziana była zakładana przez ginekologa w sprawdzonym gabinecie. W Polsce metoda ta jest częściowo refundowana przez NFZ i można znaleźć gabinety, w których ginekolodzy zakładają wkładki za darmo.

Najlepsze metody antykoncepcji dla młodych

Dziewczyny, które nie planują ciąży i prowadzą życie seksualne na pewno powinny polegać na sobie. Prezerwatywa może stanowić dodatkową ochronę przed chorobami, jednak bardzo ważne jest, aby nie została uszkodzona. Ginekolodzy bardzo polecają dwuskładnikowe tabletki hormonalne, najczęściej po wykonaniu badań.

Te pacjentki, którym zależy na wygodzie i komforcie oraz mające problem z regularnym przyjmowaniem leków doustnych chętnie wybierają metody takie jak plaster, czy krążek. Można je bowiem zakładać i zdejmować samodzielnie, a działają przez cztery tygodnie. Krążek jest całkowicie niewidoczny i praktycznie nieodczuwalny, zaś plasterek można przykleić w dowolnie wybranym miejscu i również nie musi być wystawiany na widok publiczny. Najważniejsze, żeby wybrana metoda naprawdę pasowała danej osobie i była dla niej w pełni bezpiecznym rozwiązaniem.