Jak zrobić skalniak?

Jak zrobić skalniak?

Kompozycja z kamieni, ziemi i roślinności to jedna z najpiękniejszych ozdób, jakie mogą znaleźć się na działce. Warto znać zasady związane z tworzeniem skalniaka, aby efekt był satysfakcjonujący. Wykonanie go jest łatwe. Znaleźć się może nawet na małej działce, ponieważ to nie jego wielkość decyduje o tym, czy będzie piękną ozdobą.

Skalniak nawiązuje do górskich terenów. Wykonanie go na działce, urozmaica ją, wprowadza element czegoś nowego i odmiennego. Równie ważne jest, jak zrobić skalniak, jak i gdzie go umiejscowić. Warto to zrobić porządnie, ponieważ wykona się go raz, a będzie cieszył oczy już stale. Pielęgnacji będzie jedynie wymagać zieleń w nim rosnąca. Zanim jednak się ją zasadzi, trzeba wykonać kompozycję z kamieni i ziemi. Kamienie mogą być różnej wielkości. Dzięki temu skalniak będzie bardziej atrakcyjny i naturalny.

Jak i gdzie wykonać skalniak

Wykonuje się go na wzniesieniach albo te wzniesienia się tworzy. Chcąc wykonać go na płaskim terenie, trzeba uformować pagórek z ziemi. Wcześniej jednak należy przygotować teren. Trzeba go dokładnie oczyścić z roślinności i jej korzeni. Należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi na około 20 cm. Na takim terenie wykonuje się warstwę z drobnych kamyków oraz żwiru. Na niej układa się kompozycję z kamieni i tworzy niewielkie wzniesienie z ziemi. Kształt skalniaka powinien być nieregularny, bo chodzi o wrażenie naturalności. Kamienie mogą być większe i mniejsze. Konieczna jest też obwódka wokół skalniaka, która będzie go chronić przed zarastaniem trawą. Ją także można wykonać z kamieni. Taką kompozycję tworzy się w rogu działki albo niedaleko tarasu czy altany. Warto wybrać miejsce, skąd będzie można go podziwiać. Na środku działki zazwyczaj się go nie wykonuje, ponieważ wygląda to sztucznie. Ciekawym pomysłem jest także wykonanie skalniaka niedaleko ściany domu.

Jakie rośliny do skalniaka

Można wybrać takie rośliny, które kojarzą się z górskimi krajobrazami. Powinny być one różnorodne. Można wybrać i inne. Najważniejsze, aby były one niskie. Te niewysokie rośliny mogą być bardzo niskie albo nieco wyższe. To ma znaczenie przy ich umiejscawianiu. Te nieco wyższe najlepiej jak znajdą się na dole. Do skalniaka pasują także kwiaty. Można wybrać cebulkowe, ponieważ są one wieloletnie. Dzięki takim kwiatom skalniak przepięknie będzie wyglądał na wiosnę. Wybierając je, warto zwracać uwagę na ich kolorystykę. Można mieć mniej lub bardziej wielobarwny skalniak. W doborze roślin, jak i w tworzeniu samej kompozycji, można postawić na klasykę albo na większą oryginalność. Tworzenie skalniaka to bardzo kreatywna praca. Roślin może być dużo albo bardzo mało, można wybrać różne ich gatunki i na różnorodne sposoby je rozmieszczać.