Każda firma potrzebuje lidera, który pokaże innym pracownikom jak pracować efektywnie, pomoże stworzyć zgraną i zmotywowaną do działania grupę czy po prostu pomoże, gdy takiej pomocy będzie ktokolwiek potrzebował. Ale i liderzy muszą się ciągle uczyć, aby być osobą, która nie tylko zarządza zespołem, ale jest też dla niego największym wsparciem. Jakie błędy popełniają najczęściej liderzy? Dowiesz się z tego artykułu lub na szkoleniach w Krakowie.
„Zrobię to sam, będzie najlepiej”
W zespole trafiają się różne jednostki. Czasami przydzielone zadanie komuś nie odpowiada i potrzebne jest wprowadzenie poprawek albo wręcz przydzielenie go komuś innemu. Może się też okazać, że ktoś nie ma odpowiednich umiejętności do jego wykonania. W takich sytuacjach wielu liderów błędnie uznaje, że zrobienie zadania samemu będzie najlepsze. Być może efekt faktycznie będzie dobry, ale reszta współpracowników odczuje to jako arogancję i pokazanie siły, a nie wsparcia.
Szczegółowa kontrola
Oczywiście lider powinien wiedzieć co dzieje się w zespole, jak przebiega praca czy ocenić jej efekty, ale sprawdzanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu mija się z celem. Po pierwsze w ten sposób traci się cenny czas, a po drugie kontrolowany zespół ludzi bardzo szybko straci motywację do pracy. Najlepiej jest więc wybrać pracownika do wykonania zadania, a potem sprawdzić efekt końcowy.
Braki komunikacyjne
Nadmierna kontrola i drobiazgowość to jeden błąd, ale niedostępność po zleceniu zadania to drugi. Dobry lider powinien zawsze wiedzieć co dzieje się w zespole i jak przebiega praca bez kontroli co 5 minut, a jednocześnie być dostępny i otwarty na sugestie. Mimo, że lider pełni najwyższe stanowisko nie powinien się wywyższać nad innymi pracownikami.
Brak motywacji
Pracowników trzeba motywować do działania, ale można to robić na przykład chwaląc ich. Nie tylko po zakończeniu z powodzeniem zadania, ale też za mniejsze rzeczy. Jest to nie tylko miłe dla pracownika, ale też potrzebne, aby miał on chęć do dalszego działania. Także sam lider zarządzając zmotywowanym do pracy zespołem będzie miał przyjemniejszą pracę i nie będzie musiał martwić się o dobre wyniki jego pracy.
Waga odpowiedzialności
Część liderów szczegółowo kontroluje swój zespół, ponieważ ponosi odpowiedzialność za ich działania. Jest to naturalne na tym stanowisku. Jednak są też osoby, które niepowodzenia zrzucają na zespół, a nie biorą w ogóle na siebie odpowiedzialności. Ale nie można zapomnieć, że zespół to wszyscy pracownicy włącznie z osobą lidera.
Szkolenia z zarządzania zespołem w Krakowie
- Firma szkoleniowa GenWhy
- AVENHANSEN – Budowanie zespołu poprzez komunikację, pracę zespołową i relacje
- VIDI Centrum Rozwoju Kadr – zarządzanie zespołem w pigułce
- Centrum Skutecznego Działania – zarządzanie zespołem i motywowanie
- iSzkolenia.pl – Szkolenie Zarządzanie zespołem
- Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER – Kierowanie zespołem
- SCHECTERS Szkolenia | Kraków – Szkolenie Zarządzanie zespołem