Jaka przyszłość czeka świat mody? Wielkie zmiany na naszych oczach

Jaka przyszłość czeka świat mody? Wielkie zmiany na naszych oczach

Nieco na uboczu rewolucji technologicznych toczy się prawdziwy przewrót w jednej z najważniejszych obszarów naszej kultury. W historii mody nie notowano jeszcze tak gwałtownego przejęcia władzy. Zupełnie jak podczas Rewolucji Francuskiej – powoli spadają głowy wielkich projektantów i dyktatorów, niejeden dom modowy przewraca się z hukiem, jaki musiał towarzyszyć zburzeniu Bastylii.

Chyba pierwszy raz na taką skalę odnotowujemy zmianę warty. O sezonowych trendach powoli przestają decydować pokazy na wybiegach i kolekcje szyte w markowych pracowniach, na które zawsze skierowane były oczy producentów konfekcji na skalę masową. Oczywiście, szeroka fala fasonów zwraca oczy ku kolejnym fiftees, sixtess, seventees czy – jak ostatnio – w stronę lat dziewięćdziesiątych. Ale to coraz bardziej chwyt marketingowy – właśnie pokolenie dojrzewające w tamtych czasach wchodzi w wiek gwarantujący kombinację wciąż jeszcze dużej witalności i maksymalnej siły nabywczej.

Eleganckie bluzki, damskie wieczorowe suknie, klasyczne żakiety? Dziś raczej jako ciekawy element do zabawy w style

Jaka przyszłość czeka świat mody? Wielkie zmiany na naszych oczachTutaj moda jedynie nadąża za stylem retro, obejmującym także muzykę i szeroko pojętą estetykę. Dużo ciekawsze rzeczy dzieją się tam, gdzie naprawdę kreuje się modę. Mowa oczywiście o internecie i mniejszych lub większych osobowościach, które codziennie proponują nowe stylizacje naśladowane przez setki tysięcy followersów. W rekordowych przypadkach – nawet więcej. Co z tego, że Coco wymyśliła małą czarną, jeśli Julia Engel z milionem obserwujących swój blog uchodzi dziś za wyrocznię w kwestii wyboru sukienek? Dziś od tworzenia ważniejsze stało się wykorzystywanie stworzonych form – dlatego klasyczne żakiety czy eleganckie bluzki damskie wieczorowe są codziennie wymyślane na nowo w setkach niepowtarzalnych stylizacji.

Od ikony stylu do projektantki, której wzory wykorzystają kolejne blogerki modowe – czyli zamknięty obieg mody

Powiecie, że zwieńczeniem blogowej kariery Julii Engel stało się… zaprojektowanie własnej kolekcji. Bez zmartwienia – w kolejce po przejęcie jej schedy w dziedzinie dyktowania trendów stoją nowe trendsetterki i influencerki. One też w przyszłości staną się projektantkami, których pomysły w przyszłości wykorzystają kolejne i kolejne osoby ze smykałką do nowych wersji i połączeń tego, co już było. Eleganckie bluzki damskie wieczorowe z bojówkami? Ołówkowe spódnice z gorsetami? Szerokie rozpinane bluzy do spodni z kantem? Jeśli dołączymy do tego wciąż nowe dodatki z nowych tworzyw lub modę eko na elementy garderoby z recyklingu, pomysłów wystarczy na co najmniej kilkanaście lat. W końcu właśnie Coco Chanel powiedziała: “Moda przemija, styl zostaje”. Nastają czasy, w których będzie panować prawdziwy wielogłos stylów.