Blizny – ślady, które można zmniejszyć

Blizny – ślady, które można zmniejszyć

Jedni z dumą noszą je na własnym ciele, przede wszystkim w przypadku, gdy mowa o bohaterach narodowych oraz matkach, które wydały na świat potomstwo, jednakże blizny nie są pożądane przez większość osób. Można się ich nabyć w trakcie wielu sytuacji, a czy można się ich pozbyć?

Co to jest blizna?

Słowo blizny oznaczają pamiątki, które stanowią skutek przerwania ciągłości skóry. Ciało ludzkie zmaga się z wieloma ranami, które w trakcie zasklepiania się tworzą blizny, których nikt nie powinien się wstydzić. Rzeczywistość jest jednak inna, a poczucie dyskomfortu jest związane z propagowaniem kanonu piękna oraz dążeniem do bycia idealnym. Wiele blizn znika, jednakże, kiedy rany były głębokie bądź w trakcie ich zasklepiania wystąpiły komplikacje – pozostaną na całe życie.

Blizny – ślady, które można zmniejszyćJakie są blizny?

Blizny mogą mieć charakter przerostowy. Zauważa się je w krótkim odcinku czasu po zagojeniu się rany. Blizna tego typu poszerza się, jednakże nie przyjmuje rozmiarów większych niżeli sama rana. Drugi rodzaj blizny nosi miano atroficznego, co oznacza zanikowe. Zmagają się z nimi przede wszystkim osobyu których wystąpiły silne zmiany trądzikowe, albo pojawiają się na skutek ospy wietrznej. Mowa o małych wgłębieniach ściśle związanych z występowaniem niewystarczającej ilości kolagenu w trakcie leczenia. Ostatni rodzaj nosi miano keloidów, spotkać można się także z nazwą bliznowce. Mowa o twardych zgrubieniach, które nie mają regularnego kształtu. Są one ściśle związane z produkowaniem zbyt dużych ilości kolagenu. W ich przypadku człowiek może zmagać się zarówno z bólem, jak i napięciem skóry. Występują także rozstępy, które stanowią przede wszystkim pamiątkę po ciąży bądź zbyt dużym przyroście wagi.

Blizny – jak należy się nimi zajmować?

Przede wszystkim liczy się tempo. Jeśli człowiek rozpocznie działanie od razu po pojawieniu się blizny istnieje realna szansa na jej zniknięcie. Wszystko związane jest z konsekwencją oraz bezustannym powtarzaniem jednych i tych samych czynności o charakterze pielęgnacyjnym. Kiedy rana jest świeża niezbędne jest jej przemywanie oraz zmienianie opatrunku, dzięki czemu blizna będzie miała ładny kształt oraz nie powstaną zrosty. Nie można zrywać strupów, gdyż odpowiada to na pojawienie się głębokich dziur, których nie jesteśmy w stanie wypełnić. W trakcie sezonu letniego na bliznę należy nakładać filtry przeciwsłoneczne, a jeśli istnieje taka możliwość, poleca się całkowite zrezygnowanie z ekspozycji na słońce.