Wady zgryzu - jakie wyróżniamy i dlaczego warto je leczyć?

Wady zgryzu – jakie wyróżniamy i dlaczego warto je leczyć?

W obecnych czasach ludzie coraz większą uwagę przykładają do swojego wyglądu. Priorytetem wielu osób stały się zdrowe i białe zęby. To sprawiła, że moda na chodzenie do dentysty i ortodonty staje się coraz popularniejsza. W końcu każdy chce czarować innych swoim uśmiechem. A co warto wiedzieć o wadach zgryzu?

Jakie są najczęściej spotykane wady zgryzu?

Wady zgryzu - jakie wyróżniamy i dlaczego warto je leczyć?Na początku warto sobie uświadomić, że wyróżnia się trzy kategorie wad, do których zalicza się wady zgryzu, wady twarzowo-szczękowe, a także wady zębowe. Dziś jednak zajmiemy się omówieniem tych pierwszych. Warto pamiętać, że wady zgryzu najczęściej bywają dziedziczone, ale mogą też pojawić się na skutek złych nawyków. Zalicza się do nich ssanie kciuka lub zbyt długie picie z butelki ze smoczkiem.

Wady zgryzu dzieli się na kilka kategorii, które zależą od nieprawidłowości występujących w budowie łuków zębowych. Zgryz krzyżowy to nieprawidłowe zachodzenie zębów na siebie, a zgryz otwarty polega na braku ich stykania się. Przodozgryz to inaczej wysunięcie się szczęki do przodu, a tyłozgryz oznacza cofnięcie żuchwy. Kolejną wadą zgryzu jest zgryz głęboki, w którym górne zęby bardzo mocno zachodzą na dolne. Mogą też pojawić się stłoczenia, gdy zęby są zbyt duże i brakuje dla nich miejsca, a wtedy wyrastają w złych miejscach i pod nieodpowiednim kątem. Zdarza się również, że w szczęce mamy nadmiar miejsca, który powoduje rozdzielenie zębów. Takie zjawisko określamy nazwą zęby odseparowane.

Jak rozpoznać krzywy zgryz?

Niezależnie od tego, która wada u nas występuje, warto ją wyleczyć. W tym celu należy się wybrać do ortolingwa.pl, aby rozwiązać nasze problemy. Na początek jednak powinniśmy określić, czy nasze uzębienie wymaga interwencji. Jak więc rozpoznać nieprawidłowy zgryz? Jeżeli pojawia się u Ciebie jedna z wyżej wymienionych wad, warto iść na konsultacje do ortodonty. Należy też pamiętać, że prawidłowy zgryz charakteryzuje się tym, że każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki. Jednak jest pewien wyjątek, do którego zaliczymy dolne siekacze środkowe i górne trzecie trzonowce, które ze względu na położenie mogą dotykać tylko jednego zęba.

Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu wyglądają nieestetycznie, więc wiele osób z tego powodu decyduje się na leczenie. Jednak to niejedyny problem, który wiąże się z krzywym zgryzem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych konsekwencji mających wpływ na cały organizm. Niewiele osób wie, że problemy ze zgryzem mogą negatywnie wpływać na mięśnie, kości, nerwy, a także inne narządy. U dzieci mogą pojawić się błędy w wymowie, a także stają się bardziej narażone na rozwój próchnicy lub  chorób przyzębia. Dorośli mogą być narażeni na ścieranie się i kruszenie zębów, paradontozę, a także bóle całej szczęki. Z czasem mogą też się pojawić poważniejsze problemy związane nie tylko z zębami, ale całym organizmem. Dlatego warto wybrać się do ortodonty i upewnić, że z naszym zgryzem jest wszystko w porządku.