Skup odszkodowań - czy to dobry sposób na zaniżone odszkodowania?

Skup odszkodowań – czy to dobry sposób na zaniżone odszkodowania?

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych lub zwykłych stłuczek. Większość ubezpieczycieli dąży do tego, by wypłacić jak najniższe odszkodowanie. Ich klienci bardzo często uważają, że wypłacane kwoty są mocno zaniżone i chętnie korzystają z usług firm, które proponują odkup odszkodowania. Czy jest to jednak opłacalne?

Dlaczego odszkodowania są zaniżane?

Zaniżane wypłaty odszkodowań wynikają z polityki wielu ubezpieczycieli – dążą oni do tego, by sumy wypłaconych odszkodowań były jak najniższe, co jest dla nich korzystne. Jednocześnie nie opłaca się to osobie poszkodowanej. Zaniżone wypłaty wynikają ze zbyt niskich cen rynkowych pojazdów przyjętych przez firmy ubezpieczeniowe, a także przez wycenę szkody wykonaną w sposób nieprawidłowy. Ubezpieczyciele mają swoich rzeczoznawców, na których opinii się opierają. Oczywiście możemy zawsze odwołać się od decyzji, a nawet skierować sprawę do sądu. Wygrana z ubezpieczycielami jest jednak mało prawdopodobna – może wiązać się z dodatkowymi kosztami i co ważne, zablokuje wypłatę świadczenia aż do chwili wyjaśnienia sprawy.

Skup odszkodowań

W Polsce wykształcił się rodzaj wtórnego rynku szkód – działają na nim liczne firmy oferujące skup odszkodowań. Z ich usług może skorzystać klient, który otrzymał zbyt niskie odszkodowanie i nie widzi szans na powodzenie dalszej walki z firmą ubezpieczeniową. W takiej sytuacji może sprzedać swoje odszkodowanie za gotówkę. Po odkupieniu odszkodowania, firma będzie na własną rękę starała się o uzyskanie wyższego odszkodowania od ubezpieczyciela. Warto jednak podkreślić, że nie każda szkoda może zostać odsprzedana. Nie ma możliwości sprzedania prawa do dochodzenia zadośćuczynienia za szkody osobowe. Szkoda komunikacyjna z OC lub AC od której minęło więcej niż 3 lata również nie będzie interesowała firmy odkupujące szkody, ponieważ jest to okres przedawnienia. Zdecydowanie chętniej odkupowi podlegają szkody z OC, ponieważ AC jest obostrzone różnorodnymi warunkami umowy, co może utrudniać dochodzenia roszczeń.

Czy sprzedaż szkody się opłaca?

Sprzedaż szkody pozwala na uzyskanie szybkiej gotówki bez konieczności prowadzenia męczącej batalii z ubezpieczycielem. Sprawa może być jednak bardziej skomplikowana, niż to się wydaje. Uzyskana w ten sposób gotówka nie jest uznawana za odszkodowanie, a rodzaj świadczenia, za które będziemy musieli odprowadzić podatek dochodowy. Jeśli tego nie zrobimy, mogą nas czekać przykre konsekwencje ze strony Urzędu Skarbowego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet po sprzedaży szkody może być wezwany przed sąd w charakterze świadka. W końcu firmy kupujące szkody mogą toczyć sądowe batalie z ubezpieczycielem, a wezwani świadkowie muszą się stawić w wyznaczonym terminie – w końcu byli na miejscu stłuczki lub wypadku. W praktyce zdarza się to na szczęście rzadko, jednak taka sytuacja jest możliwa. Czasem ze sprzedaży szkody można otrzymać stosunkowo niewysokie sumy – warto więc dokładnie zastanowić się nad tym, czy faktycznie będzie się nam to opłacało.

Dowiedz się Więcej