Do czego są wykorzystywane bloczki samokopiujące?

Bloczki samokopiujące są używane wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkową kopię dokumentu – firmy, instytuty, urzędy. Najczęściej wykorzystuje się je w rachunkowości, gdzie służą m.in. jako faktury i druki księgowe. Stosuje się je także jako dowody wpłat i dostaw, a także wszelkiego rodzaju listy przewozowe, dokumenty wydania zewnętrznego oraz recepty. Użycie bloczków samokopiujących jest wygodnie, są także trudne do podrobienia. Ich niewątpliwą zaletą jest zdecydowanie oszczędność czasu – kopie dokumentów są wydawane właściwie natychmiastowo, bez marnowania czasu. Stanowią uniwersalne narzędzie pracy już od kilkudziesięciu lat w różnych, również wtedy kiedy akurat nie ma możliwości stworzenia kopii dokumentu drogą elektroniczną.

Jak to działa?

Taki bloczek samokopiujący tworzy specjalny papier, tzw. papier “przyjmująco-ddający”. Idea tego produktu polega na jednoczesnym wypełnianiu zarówno oryginału dokumentu, jak i jego kopii metodami mechanicznymi. Chodzi tu o nic innego jak nacisk długopisu, drukarki igłowej czy maszyny do pisania. Dzisiaj najczęściej stosuje papiery kopiujące wykorzystujące reakcje chemiczne. Kartki są pokryte specjalną substancją, która zawiera mikrokapsułki barwotwórcze oraz taką, która ten barwnik wywołuje. Naciskając papier np. długopisem uszkadza się mikrokapsułki, a wyciekający z nich barwnik (pierwotnie w przezroczystej formie) ulega reakcjom chemicznym z substancją wywołującą kolor. Warto pamiętać, że z czasem zapis może ulec zanikowi. Dzieje się tak, ponieważ powstały wcześniej barwnik może rozłożyć się na substancje wyjściowe.

Więcej o drukach samokopiujących dowiesz się ze strony: https://druczki.eu/category/bloczki-samokopiujace

Różne warianty

Bloczki samokopiujące mogą występować w różnych rodzajach. Wszystkie kartki w bloczku mogą być takie same (wielokopia), lub mogą składać się z oryginału i kopii – jednej lub nawet dwóch i trzech – przy czym kopie zwykle występują w różnych kolorach dla ich łatwiejszego rozróżnienia. Całe bloczki mogą być klejone lub dodatkowo zszyte, dodatkowo z tekturową podkładką, zapewniającą bezpieczeństwo. W zależności od potrzeby, można zakupić uniwersalne wzory lub zlecić specjalne wykonanie takich bloczków, np. z logiem firmy na kartkach i okładce lub o innym niż standardowym wymiarze. Można również zaprojektować układ stron i treści – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta, które w dzisiejszych czasach można łatwo i szybko zaspokoić, ponieważ na rynku istnieje wiele drukarni zajmujących się tego typu zamówieniami. Takie spersonalizowane bloczki samokopiujące nadają z pewnością wrażenia profesjonalizmu w każdym przedsiębiorstwie.