4 najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach Krakowa

4 najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach Krakowa

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje a słoneczna pogoda zachęca do wyjazdu nad wodę, gdzie można się choć nieco ochłodzić i odpocząć od miejskiego zgiełku. Kto może, wybierze się nad morze polskie lub zagranicą. Dla tych, którym ta opcja jest niedostępna, mogą wybrać się w okolice Krakowa. Poza miejskimi basenami są dostępne także naturalne akweny, gdzie w malowniczych okolicznościach przyrody można zaznać relaksu. Jest to opcja zwłaszcza dla zapracowanych “mieszczuchów”. Wybierając najlepsze miejsce należy wziąć pod uwagę nie tylko urokliwe miejsca, ale także bezpieczeństwo, poniżej przedstawione strzeżone kąpieliska.

Szczególnie warte polecenia są: Chorwacja w Jurkowie k/Czechowa (ok. 70 km), Kryspinów (ok. 12 km), Zalew Balaton (ok. 50 km) oraz Zalew Bagry (6 km od Centrum).

4 najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach KrakowaChorwacja w Jurkowie k/Czechowa

Niecałe 80 km od Krakowa znajduje się Chorwacja w Jurkowie k/Czechowa. To jedno z najczystszych, najlepiej strzeżonych i zorganizowanych kąpielisk, posiadające także zaplecze gastronomiczne i noclegowe (do wyboru domki letniskowe, przyczepy holenderskie lub domki typu bungalow). Nie bez powodu miejsce to nosi miano jak nadadriatycka perełka dla koneserów pobytu nad wodą. Można podziwiać uroki tego miejsca, które niegdyś było wyrobiskiem żwiru, dzięki czemu ma regularne kształty i linię brzegową. Miłośnicy bardziej aktywnej formy wypoczynku mogą pływać, wypożyczyć kajak, rower wodny lub mały katamaran. Także dla koneserów windsurfingu znajdzie się tu miejsce. Ci, którzy wolą jednak bardziej bierną formę wypoczynku również poczują się tu jak w raju. Plażowicze mogą opalać się w wyznaczonej strefie, zaś wędkarzy ucieszy zapewne fakt możliwości połowu ryb.

Kryspinów

W lecie warto pojechać do oddalonego o około 12 km od granic Krakowa Kryspinowa, by zażyć relaksu przy zalewie. Dla miłośników tej formy wypoczynku możliwe jest skorzystanie z plaży z miejscami także do gry w koszykówkę czy siatkówkę plażową, kąpieliska ze zjeżdżalnią, wypożyczenie sprzętu wodnego. Niewątpliwą weekendową atrakcją tego miejsca jest organizowany przez miejscowych bar Hawana cykl imprez w stylu beach party wzorem najsłynniejszych kubańskich plaż. Przy dobrej muzyce możne bawić się do białego rana, chłonąc gorącą atmosferę i chłodząc się drinkami z palemką.

Zalew Balaton

Kolejną godną polecenia propozycją jest kąpielisko Balaton w Trzebini pod Chrzanowem z równie czystą i zachęcającą do kąpieli wodą. Podobnie jak poprzedni, to akwen powstały w wyniku interwencji człowieka – w tym przypadku jezioro znajduje się w dawnym kamieniołomie wapieni, czemu zawdzięcza regularny, owalny kształt. Po stronie południowej jeziora znajduje się kąpielisko z plażą oraz zapleczem gastronomicznym. Czystość wody zapewniają także podziemne, zimne źródła. Dzięki temu jest to doskonałe miejsce dla fanów nurkowania. Okalające wodę skały nie tylko cieszą oko, ale są doskonałe także dla amatorów wspinaczki, jak również dla geologów poszukujących ukrytych skamieniałości.

Zalew Bagry

Zalew Bagry jest idealną propozycją dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na daleką wyprawę, a równie chciałyby spędzić czas nad wodą. Akwen ten powstał w 1945 r. wskutek zalania dawnej kopalni żwiru i gliny, które wydobywane były jeszcze przed II wojną światową. W tym malowniczym zakątku zarówno miłośnicy aktywnej formy odpoczynku, jak i chcący wypocząć nie robiąc nic. Dla amatorów plażowania przygotowane są 3 strefy, także z boiskiem do piłki siatkowej. Lubiący pływanie mogą skorzystać z wyznaczonego kąpieliska, wynająć łódkę lub kajak. W sezonie funkcjonują tu także bardzo dobrze zaopatrzone punkty gastronomiczne.