Konto oszczędnościowe oraz lokata są jedyni z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Łączą w sobie wiarygodność, duży poziom bezpieczeństwa oraz jasne zasady, które są bardzo ważne, jeśli w grę wchodzą duże sumy. Jednym z głównych pytań, jakie pojawia się przy okazji chęci zarobienia dodatkowych funduszy to, czy wybrać konto oszczędnościowe, czy lokatę bankową? Oba produkty nieco różnią się od siebie i będą dobre dla różnych klientów. Co zatem wybrać? Czym kierować się podczas dokonywania wyboru? Na co warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi w krótkim poradniku.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe czy lokata – poradnikKonto oszczędnościowe to odrębny rachunek bankowy, na który możemy wpłacić pieniądze. Po ich zdeponowaniu naliczane są odsetki i dopisywane do naszego salda. Aby otworzyć takie konto, możemy być już klientami banku lub przyjść do niego jako nowi klienci. Wiele banków oferuje je jako dodatkowe konto, choć są i takie, które proponują je jako podstawowe rachunki. Średnie oprocentowanie waha się na poziomie 1,5% – 2,0%.

Lokata

Lokata bankowa polega na zdeponowaniu środków na określony czas. Są one zamrożone i w zależności od rodzaju umowy nie możemy ich wycofać lub stracimy wyrobione zyski w trakcie ich wycofania. Mocną stroną lokat jest wyższe oprocentowanie niż na koncie oszczędnościowym. Obecnie na rynku dostępne są lokaty od kilku dni nawet do kilkunastu lat i jest to bardzo komfortowa sytuacja dla klientów.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym elementem, na którym powinniśmy się skupić, jest oprocentowanie. Te na lokatach może wynosić ok. 3 – 4% w zależności od banku i oferty. Konta oszczędnościowe pod tym względem są nieco mniej hojne i oferują ok. 2% zysków. Ważna jest też kapitalizacja odsetek. Im jest szybsza, tym prędzej zarobione odsetki, trafiają do głównej puli i mogą wypracowywać kolejne zyski. Wśród kont bankowych codziennie lub cotygodniowa kapitalizacja będzie dobrym wynikiem. Lokaty rządzą się pod tym względem nieco innymi zasadami i warto porozmawiać o tym z doradcą. Ważna jest też wiarygodność banku. W tych największych znajdziemy najbardziej przejrzyste warunki, a przy deponowaniu dużej sumy warto poprosić o pomoc prawnika, aby zaopiniował umowy konta lub lokaty.

Co wybrać?

Niestety nie ma najlepszej odpowiedzi na to pytanie. Musi być ona analizą aktualnej sytuacji i preferencji osoby, która chce zdeponować swoje oszczędności. Lokata będzie najlepsza dla osób, które mają pieniądze przeznaczone na ten cen i mogą sobie pozwolić na ich zamrożenie. Jest to też sposób na większy zarobek. Konta oszczędnościowe będą idealne dla osób, które mają wolne środki, ale chcą mieć do nich dostęp i przy okazji zarobić na ich deponowaniu w banku.

Więcej cennych informacji uzyskasz pod linkiem – poradnik-finansowy.pl