Laryngolog. Czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?

Laryngolog. Czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?

Laryngologia to dziedzina medycyny, która skupia się na okolicach nosa, zatok, gardła, krtani oraz uszu. Lekarz o tej specjalności zajmuje się diagnozą, leczeniem oraz wykonywaniem zabiegów w obszarze głowy i szyi. Kiedy warto zwrócić się do laryngologa? Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie? Jak wygląda pierwsza wizyta? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi poniżej.

Kiedy udać się do laryngologa?

Do laryngologa należy zgłosić się w przypadku zawrotów głowy i zaburzenia równowagi, a także nawracających bólów głowy. Wizytę warto umówić w przypadku bólu gardła, nawracających krwawień z nosa, uporczywego kataru, zapalenia gardłu, bólu ucha, chrapania i bezdechu, chrypki, szumów usznych, utrudnionego oddychania. Koniecznie należy skonsultować z lekarzem pojawienie się guzów w okolicach szyi lub na głowie. Laryngolog pomaga także w przypadku zaburzeń połykania i pogorszenia słuchu.

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie? To zależy. Bez skierowania nie obędzie się w przypadku wizyty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Nie wymaga go jednak laryngolog prywatnie. Zaletą wizyty prywatnej jest również to, że nie trzeba czekać na wizytę. W przypadku otrzymania skierowania należy pamiętać, że jest ono ważne 30 dni. Laryngolog Kraków w ramach NFZ jest oblegany. Na wizytę trzeba czasem czekać kilka tygodni.

Wizyta u laryngologa

Zarówno wizyta u laryngologa prywatnie, jak i na ubezpieczenie NFZ zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, lekarz dopytuje szczegółowo o objawy, ich częstotliwość i nasilenie. Na ogół dokonuje on oceny stanu nosa, ucha, gardła czy jamy ustnej za pomocą endoskopu lub wziernika. Wizyta często kończy się zleceniem dodatkowych badań (np. badania laboratoryjne, zdjęcie RTG, badanie USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, biopsja podejrzanych zmian). Mają one pomóc w diagnozie i opracowaniu szczegółowego planu leczenia. Harmonogram może mieć charakter farmakologiczny, a czasem nawet chirurgiczny. Warto więc upewnić się, że laryngolog ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Laryngolog Kraków

Wielu pacjentów wpisuje w internecie skrótowe hasło laryngolog Kraków, nie zagłębiając się w konkretne dziedziny jakimi zajmuje się lekarz. Warto pamiętać, że konkretny doktor może specjalizować się w chirurgii, diagnostyce, pomocy doraźnej, chorobach przewlekłych – dlatego zanim umówisz się na wizytę koniecznie sprawdź z na jaką pomoc możesz liczyć w danej placówce.

Laryngolog to jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów. Można do niego zgłosić się w celu usunięcia migdałków, zdiagnozowania uporczywych i nawracających bólów głowy czy sprawdzenia niepokojących zmian. Z wizytą w większości przypadków nie powinno się zwlekać. W przychodni lekarskiej w Krakowie istnieje możliwość jej umówienia w ramach ubezpieczenia NFZ lub prywatnie.