Jak zaaranżować sypialnie by spało się lepiej?

Jak zaaranżować sypialnie by spało się lepiej?

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – to kwestia tak oczywista, że nie trzeba nikomu tego tłumaczyć. Pozwala on zachować zdrowie umysłu i ciała. To właśnie w trakcie snu zachodzi regeneracja, a także naprawa uszkodzeń mózgu. To właśnie poprzez zapewnienie odpowiedniego odpoczynku wpływa na poprawienie efektywności pracy, lepszą koncentrację, zapamiętywanie, a nawet formę fizyczną. Zadbanie między innymi o takie rzeczy jak mięciutkie prześcieradła, odpowiedni materac czy zachowanie właściwej temperatury w pokoju, sprawia iż sen jest jeszcze bardziej regenerujący.

Oprawa łóżka i jego właściwe ustawienie

Jak zaaranżować sypialnie by spało się lepiej?Łóżko jest kluczową sprawą w odniesieniu do dobrego wypoczynku. Zgodnie w zasadami feng shui najbardziej korzystne jest postawienie na drewniane ramy łóżka, a nie metalowe. Najlepszym usytuowaniem jest skierowanie zagłówka w stronę ściany tak, aby zapewnić dostęp do łóżka z trzech stron. Nie zaleca się ustawiać łóżka na wprost drzwi, gdyż taka pozycja nazywana trumienną, uznawana jest za bardzo niekorzystną. Ponadto, w miarę możliwości, łóżko powinno być ulokowane jak najdalej od okna, aby ulatująca z niego energia nie zakłócała snu. Człowiek, aby komfortowo spać potrzebuje miejsca o szerokości co najmniej 90 cm oraz długości o 30 cm większej niż jego wzrost – tą zależność warto wziąć pod uwagę podczas wyboru wielkości łóżka.

Jeszcze bardziej istotną kwestią od ramy łóżka jest odpowiedni materac, w który warto zainwestować, gdyż jest to zakup na lata. Powinien on dopasowywać się do kształtu ciała, a także nie może być zbyt miękki. Śpiące razem pary powinny zdecydować się na wybór materacu reagującego na punktowe obciążenie, co sprawi, iż ruch jednej osoby nie będzie odczuwalny przez drugą.

Jakość snu jest bardzo uzależniona od pościeli. Najlepiej wybrać prześcieradła, kołdry czy poduszki z wyspecjalizowanych tworzyw sztucznych, które nie powodują energii. Dodatkowo powinny one przepuszczać powietrze, co sprawi, iż w ciepłe noce pod taką kołdrą jest chłodno, a w zimne ciepło. Zalecane jest, aby poszewki były wykonane z naturalnych materiałów, tzn. bawełny lub lnu, ponieważ pozwalają skórze oddychać oraz odprowadzają wilgoć.

Odpowiednia cisza i ciemność

Ważne, aby sypialnia była odseparowana od innych części domu i gwarantowała ona intymną atmosferę. W związku z powyższym, zdecydowanie się na otwartą przestrzeń nie jest dobrym pomysłem. Rekomenduje się, aby znajdowały się w niej drzwi bez przeszkleń, dzięki czemu skuteczniej będzie ona odizolowana od światła oraz dźwięków z innych pokojów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są okna skierowane na wschód, ponieważ wtedy tryb dnia jest adekwatny do zegara biologicznego człowieka – budzą nas promienie wschodzącego słońca, a podczas przygotowywania do snu, panuje przyjemny, wieczorny chłód. Zaleca się zamontowanie w oknach rolet, aby pomieszczenie było jak najbardziej zaciemnione, ponieważ ułatwia to zasypianie. Gdy jest ciemno, narząd wydzielniczy znajdujący się w mózgu (szyszynka) wytwarza hormon odpowiedzialny za senność – melatoninę.