Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowe szczotkowanie, odpowiednio dobrane produkty do czyszczenia, regularne wizyty u dentysty. To tylko część z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, by właściwie zadbać o higienę jamy ustnej. Gdy ją zaniedbujemy, pojawiają się niemałe problemy.

Najczęściej popełniane błędy

Jak dbać o higienę jamy ustnej?Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, bo decyduje nie tylko o pięknym i zdrowym uśmiechu, ale również o kondycji organizmu. Jeśli nie myjemy regularnie zębów, zalegające resztki pokarmowe stają się pożywką dla bakterii. Te zaś szybko się namnażają. Choć najpierw atakują jamę ustną, z czasem mogą zająć inne układy w organizmie.

Do najczęściej popełnianych błędów należy zbyt krótki czas szczotkowania zębów, a także niewłaściwy sposób ich mycia. Do tego źle dobieramy produkty do higieny jamy ustnej, a stomatologa odwiedzamy tylko wtedy, gdy ból zęba nie daje nam spokojnie spać. Tak naprawdę nie trzeba wiele, by wyeliminować tego typu sytuacje.

O odpowiednie produkty można poradzić się swojego stomatologa. Podobnie, jak i o właściwy czas oraz sposób szczotkowania zębów. Jeśli o to nie zadbamy, zaczniemy zmagać się z próchnicą, nieprzyjemnym zapachem z ust, a nierzadko aftami. Skąd się biorą afty i jak sobie z nimi radzić?

Co na afty? Bolesne nadżerki

Afty są nadżerkami występującymi w obrębie jamy ustnej. To ubytki w błonie śluzowej. Przyjmują postać niewielkich, ale bardzo bolesnych owrzodzeń o zapalnym obrzeżu i białym nalocie. Przyczyną ich powstawania najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pośród innych powodów wymienia się choroby zębów, uszkodzenia powstające w jamie ustnej, schorzenia, alergie i przyjmowanie niektórych leków.

Co na afty? Afty zwykle ustępują samoistnie w czasie do 4 tygodni. Jeśli jednak tak się nie dzieje, warto wybrać się do lekarza, by znaleźć przyczynę. Najczęściej wystarczy poprawić się w kwestii higieny jamy ustnej, a niekiedy niezbędne jest zwiększenie podaży niektórych witamin, ponadto skuteczniejsza walka z chorobami podstawowymi.

Co na afty, które bardzo bolą? W aptekach można znaleźć specjalne żele lub maści, które służą do smarowania zaatakowanych miejsc. Łagodzą dolegliwości i dają szansę na szybsze uporanie się z aftami.

Co na afty u dzieci, a co u dorosłych? U jednych i drugich stosuje się preparaty, które wykazują działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Poza tym zabezpieczają zmienione miejsce przed czynnikami drażniącymi.

Prawidłowa higiena jamy ustnej, leczenie chorób podstawowych i stosowanie powszechnie dostępnych środków bez recepty. Tymi sposobami poradzimy sobie z aftami, ale i uchronimy się przed kolejnymi nadżerkami.