Ile kosztuje skład publikacji w Krakowie?

Ile kosztuje skład publikacji w Krakowie?

Skład tekstu jest sprawą trudną, jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia. Zależnie od tego czy tekst ma być drukowany w czasopiśmie czy książce, ceny będą się różnić. Do tego dochodzą jeszcze usługi dodatkowe, których może być całe mnóstwo, jeśli chcemy wszystko pozostawić profesjonalistom. Jednak zazwyczaj opcja zlecenia składu wyspecjalizowanym firmom jest lepsza, niż wykonywanie tego na własną rękę.

Na czym polega skład publikacji?

Kiedyś skład tekstu był znacznie trudniejszy niż jest dziś, bo zakładał ręczne bawienie się czcionkami i układanie ich za każdy razem inaczej, by łam był wypełniony. Dziś dzięki DTP skład tekstu jest o wiele prostszy, co nie oznacza, że nic nie kosztuje. W DTP mamy do czynienia z przystosowaniem tekstu pod wydruk i tu zaczyna się równie mozolna jak w przypadku ręcznego układania czcionek praca nad tekstem i włączaniem w jego obszar grafik.

Od czego zależy cena składu?

Cena składu do publikacji w Krakowie, jak wszędzie w Polsce uzależniona jest od ceny podstawowej składu i cennik usług dodatkowych. W przypadku składu i łamania gazet i książek, ceny są zdecydowanie najniższe i zaczynają się od 30 zł netto za stronę. Drożej będzie w przypadku czasopism i biuletynów, tu ceny zaczynają się od 40 zł. Jeśli chodzi o ceny dodatkowe, to co firmy mają na swoich stronach to tylko oferta i jej ścisłe dopasowanie do naszych potrzeb może kosztować tak samo mniej jak i więcej.

Dla przykładu:

  • Korekta strony w książce – 10-20 zł
  • Korekta strony ulotki reklamowej – 30-50 zł

Tak samo spore różnice znajdziemy w cenniku projektu okładki naszego czasopisma lub książki. Im więcej elementów tym drożej. Za projekt czasopisma, na którego okładce mają znaleźć się cztery zajawki, tytuł i jedno duże zdjęcie zapłacimy od 300 do 600 zł. Zaś za projekt takiego samego formatu ulotki zapłacimy minimum 500 zł. Cena zawsze powinna odzwierciedlać zakres wykonywanych prac. Tak naprawdę możemy oddać kilka akapitów tekstu i poprosić specjalistów o propozycje stworzenie z tego ulotki, okładki czasopisma, strony od redakcji.

Wszystkie usługi dodatkowe, powinny być wyceniane indywidualnie. Po pierwsze z uwagi na wielkość zlecenia i jego trudność, po drugie z uwagi na wcześniejsze kontakty danego klienta z firmą zajmującą się składem, a po trecie z uwagi na specyficzne uwarunkowania tekstu. To wszystko daje nam możliwość negocjacji warunków oraz ewentualnego podziału pracy pomiędzy nami-klientem a firmą zleceniobiorcą.

Wiele więcej informacji na temat składu publikacji, składu książek i cenach uzyskasz na stronie firmy specjalizującej się w tego typu usługachwww.grafpa.pl