Co to są naczynia liturgiczne?

Co to są naczynia liturgiczne?

Co to są naczynia liturgiczne?

Trudno sobie wyobrazić sprawowanie jakichkolwiek obrzędów religijnych bez przeznaczonych do tego naczyń. W chrześcijaństwie (zarówno w prawosławiu, jak i wyznaniu rzymsko-katolickim) podczas sprawowania mszy świętej używa naczyń liturgicznych. Są nimi między innymi: kielichy mszalne, monstrancje, pateny, ampułki na wino i wodę.

Kielich mszalny i patena

Co to są naczynia liturgiczne?Do najgodniejszych naczyń liturgicznych należą: kielich mszalny i patena. Podczas sprawowania Najświętszej Ofiary to właśnie w nich znajduje się Ciało i Krew Chrystusa, przemieniona z chleba i wina. Obecnie kielich jest znacznie mniejszych rozmiarów niż kiedyś. Przez pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa Komunia Święta była udzielana pod dwiema postaciami i kielich na wino musiał być na tyle duży, tak, by każdy wierny mógł przyjąć do swego serca Krew Chrystusa.

Patena trzymana przez ministranta podczas udzielania komunii świętej chroni Ciało Chrystusa przed upadkiem na posadzkę kościoła.

Pozostałe naczynia liturgiczne

Innymi naczyniami liturgicznymi używanymi podczas sprawowania Najświętszej Ofiary są ampułki do wina i wody. Wykonane są zazwyczaj ze szkła, stawiane na metalowej lub szklanej tacy. Wodę i wino z ampułek wlewa ksiądz do kielicha w czasie mszy świętej. Podczas konsekracji wino staje się Krwią Chrystusa.
Naczynie służące do przechowywania konsekrowanej Hostii nazywane jest puszką (lub cyborium). Ma kształt pucharu. Puszka zazwyczaj jest wykonana ze złota i mocno zdobiona. Zamknięta puszka przykryta jest tzw.welonem, na cześć okazywane Eucharystii.

W XVI wieku ze względu na rozwijający się kult Najświętszego Sakramentu pojawiła się monstrancja. Naczynie to służy do adoracji oraz procesji. Początkowo monstrancja była niewielkich rozmiarów i z drewna. Obecnie wykonywana jest z materiałów szlachetnych, najczęściej ze złota, z licznymi zdobieniami.

Wszystkie wyżej wymienione naczynia liturgiczne możesz obejrzeć i kupić na stronie Pracowni Brązowniczej Sacrum.