Zespół niespokojnych nóg – na czym polega?

Zespół niespokojnych nóg – na czym polega?

Statystycznie 1 na 10 osób zmaga się z zespołem niespokojnych nóg. Polega on na odczuwaniu przymusu poruszania nogami, głównie podczas snu. Przeważnie schorzenie nie ma związku z innymi chorobami, a wtórny zespół to dolegliwość obejmująca jedynie 20% cierpiących.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Do typowych objawów związanych z zespołem niespokojnych nóg, należy przymus poruszania kończynami dolnymi, któremu mogą towarzyszyć doznania czuciowe w tym obrębie. Podczas spoczynku objawy nasilają się, a nieco ustępują w trakcie aktywności ruchowej. Najbardziej uciążliwe są wieczorem i w nocy. Ból pojawia się rzadko, natomiast częściej pacjenci mówią o mrowieniu, drętwieniu czy cierpnięciu nóg.

Partnerzy śpiący obok osób zmagających się z zespołem niespokojnych nóg, mają wrażenie, że są kopani przez nich. Wiąże się to z okresowymi, powtarzającymi się ruchami kończyn. Występują one w seriach. Składa się na nie wyprost palucha i grzbietowe zgięcie stopy, nierzadko dochodzi do tego zgięcie w stawach kolanowych i biodrowych.

Najczęściej zaburzenia tego typu prowadzą do poważnych problemów ze snem. Pacjenci są zmęczeni, wyczerpani, zmagają się z bezsennością. Ich sen staje się płytki, przerywany, poza tym charakteryzuje się wydłużoną latencją.

Skąd się bierze zespół niespokojnych nóg?

W 50% przypadków przyczynami są zaburzenia somatyczne lub neurologiczne, stosowane leki lub przyjmowane substancje. Wśród wtórnych postaci zespołu wymienia się niedobory żelaza i magnezu, a także niewydolność nerek. Niewłaściwy poziom żelaza w organizmie skutkuje niedokrwistością, w wyniku której może dochodzić do rozwoju tego zespołu. Z tego względu, leczenie może obejmować wspomaganie suplementami, takimi jak Restonum, Ferrum czy Magnez Forte + B6, które mają za zadanie zadbać o prawidłową gospodarkę żelaza i magnezu w organizmie.

Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa niewydolność nerek, cukrzyca, schorzenia neurologiczne, jak i stosowanie używek.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Leczenie choroby polega nie tylko na uzupełnianiu niedoborów minerałów, ale i indywidualnym doborze terapii farmaceutycznej. Poza tym eliminuje się przyczyny, czyli leczy schorzenia podstawowe, odstawia używki – jeśli stały się one przyczynami wystąpienia zespołu niespokojnych nóg, a także dostarcza organizmowi niezbędnych witamin.