23 czerwca, 2024
Co trzeba wiedzieć na temat nowotworu skóry?

Co trzeba wiedzieć na temat nowotworu skóry?

Gorące letnie słońce potrafi sprawić wiele przyjemności. Tym bardziej, jeżeli dopiero zakończyła się deszczowa wiosna. Jednak trzeba pamiętać o tym, że promienie słoneczne nie zawsze są początkiem czegoś miłego. W wielu przypadkach niedostateczna ochrona ciała przed słońcem może nieść za sobą naprawdę niebezpieczne konsekwencje, np. raka skóry. Dlatego bardzo ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, jakie sytuacje mogą być niebezpieczne, ale również, jakie są pierwsze objawy nowotworu skóry. Dzięki temu możemy ochronić nie tylko siebie, lecz także naszych bliskich.

Co trzeba wiedzieć na temat nowotworu skóry?Różne rodzaje nowotworu skóry

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych rodzaju raka skóry. Dlatego też trudno jest jednoznacznie określić, jakie mogą być objawy tej choroby. Należałoby także zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie odmiany nowotworu są złośliwe. W przypadku łagodnego raka życiu pacjenta nie powinno zagrażać żadne niebezpieczeństwo. Niezwykle istotne jest także to, że zmienia się wtedy sposób leczenia, czyli nie stosuje się radioterapii lub chemioterapii, które są bardzo użyteczne w trakcie leczenia nowotworu złośliwego. Więcej informacji na temat leczenie raka można uzyskać na stronie: chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog.

Rak podstawnokomórkowy skóry

Warto zauważyć, że znaczna większość osób, które boryka się z chorobą nowotworową skóry, ma problem właśnie z tym rodzajem, czyli rakiem podstawnokomórkowym skóry. Dlatego przede wszystkim należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej zmiany skórne pojawiają się na twarzy. W większości przypadków dotyczy to okolic czoła, nosa, policzków lub warg. Jednak warto zwrócić uwag na to, że czasem rak dotyka również innych części ciała, np. ramion, ud lub krocza. Niezwykle istotne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej nowotwór ma łagodny przebieg. Można go uniknąć poprzez ochronę ciała przed promieniami ultrafioletowymi.

Główne objawy raka podstawnokomórkowego skóry:

  • powstanie gładkiego oraz błyszczące guzka,
  • mała rana, która nawet z upływem czasu nie goi się,
  • odpadnięcie strupa, powoduje powstanie kolejnej rany.

Czerniak

Trzeba przyznać, że jest to jeden z najbardziej znanych rodzajów nowotworu skóry. Zazwyczaj chorują na niego osoby, które w niedostateczny sposób chronią swoją skórę przed słońcem, ale też nadmiernie korzystają z solarium. Warto zaznaczyć, że w grupie ryzyka są osoby, które często mają problem z oparzeniami słonecznymi, mają jasną karnację oraz posiadają wiele znamion. Dlatego w tych przypadkach szczególnie ważne jest stosowanie kremów z filtrem oraz właściwa ochrona.

Główne objawy czerniaka:

  • pojawienie się zmian naskórnych – niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy znamię zaczyna swędzić, krwawić lub jest zaczerwienione,
  • zmiany kształtu, rozmiaru oraz koloru znamienia – szczególnie należy zwrócić uwagę na sytuację, gdy znamię ma nienaturalny kształt swoich brzegów, czyli np. zaczynają być postrzępione.