23 czerwca, 2024
Jak dobrze zakonserwować sprzęt narciarski po sezonie?

Jak dobrze zakonserwować sprzęt narciarski po sezonie?

Konserwacja sprzętu narciarskiego po sezonie to jedna z najważniejszych rzeczy dla każdego szanującego się narciarza. Tylko w ten sposób sprzęt narciarski będzie optymalnie przygotowany do nowego sezonu, więc nic dziwnego, że narciarze przywiązują do tego tak dużą wagę. Powinno się mieć na uwadze to, że taka konserwacja zainteresowanym zajmie nawet kilka tygodni, chociaż wiele zależy od tego, czy będzie się tym zajmowało samodzielnie, czy też narciarze udadzą się do profesjonalistów. Przede wszystkim narty w przerwie między sezonami należy dobrze nasmarować specjalnym smarem, dzięki czemu utrzymają one swoją giętkość i elastyczność. Przedtem trzeba je jednak dokładnie oczyścić, aby smarowanie mogło zostać przeprowadzone profesjonalnie, bez pominięcia żadnego z ważniejszych miejsc.

Troska o krawędzie

Jak dobrze zakonserwować sprzęt narciarski po sezonie?Ślizgi to pierwszy element, o którym należy bezwzględnie pamiętać, natomiast nie można zapomnieć również o krawędziach. One także powinny być dokładnie oczyszczone, a następnie należy zająć się usunięciem z nich rdzy, która może się na nich pojawić. Krawędzie, które nie są dostatecznie naostrzone mogą doprowadzić do wielu poważnych wypadków na stokach narciarskich, więc jak widać wyraźnie sprawę należy potraktować bardzo poważnie. Sprawę należy załatwić szybko i skutecznie zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś posiada metalowe krawędzie nart, które są niezwykle podatne na korozję. Jeśli ona pojawi się na krawędziach, to upłynie trochę czasu zanim narciarz się jej na dobre pozbędzie i będzie mógł udać się ze swoimi nartami na stok narciarski bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Krawędziowanie na niedostatecznie naostrzonych nartach wiąże się z dużym ryzykiem upadków, a te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wiązania

Narciarze nie powinni także zapominać o wiązaniach, które trzeba dokładnie oczyścić z brudu i soli. Nie zajmuje to jednak dużo czasu, wiązania trzeba też maksymalnie poluzować, wtedy też będą one cechowały się zdecydowanie dłuższą żywotnością. Ważne jest też to, aby cały sprzęt narciarski przechowywany był w odpowiednich warunkach, a więc w miejscach, gdzie nie ma zbyt niskiej temperatury, ani nie ma wilgoci. To samo tyczy się butów narciarskich, które narażone na wilgoć w przyszłym sezonie zimowym mogą okazać się już całkowicie bezużyteczne. Jak widać należy wykonać kilka podstawowych kroków, aby skutecznie zadbać o swój sprzęt narciarski, ale dzięki temu przeczeka on spokojnie sezon letni, a w sezonie zimowym będzie można z niego korzystać w pełni bezpiecznie.