Co to jest i jak wykorzystuje się plexi?

Plexi nazywane inaczej szkłem akrylowym, jest wytrzymałym i dość sztywnym tworzywem sztucznym. Jego fachowa nazwa z punktu widzenia chemii to polimetakrylan metylu (PMMA). Pozyskuje się go za pomocą polimeryzacji rodnikowej i anionowej, lub poprzez obróbkę termiczną przygotowanego granulatu. Produktem tych procesów są bloki, lub pręty plexi kierowane dalej do cięcia i obróbki. Wyglądem na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina szkło, co zawdzięcza bezbarwności i bardzo dobrej przejrzystości, przy czym w procesie jego produkcji, wykorzystując barwniki z łatwością nadaje się mu dowolny kolor.

Przy bliższym przyjrzeniu się plexiglasowej płycie natychmiast jednak ujawnia się jego przewaga. Dzięki polimerowej budowie PMMA jest mianowicie zarówno znacznie lżejszy jak i bardziej wytrzymały niż kruche szkło. Najbardziej atrakcyjną zaletą plexi jest jednak jej wysoka podatność na obróbkę termiczną i mechaniczną, w związku z czym nadanie mu pożądanego kształtu i zespajanie jego kawałków nie jest żadnym problemem. Ekonomiczną zaletą plexi względem szkła jest też fakt, że jest on zwyczajnie tańszy.

Do czego wykorzystuje się plexi?

Szkło akrylowe ze względu na swoje właściwości znalazło bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego niska cena a także łatwość modelowania, łączenia i gięcia, sprawiły, że chętnie wykorzystywane jest na przykład do produkcji wszelkich elementów reklamowych. Całkowita odporność na warunki pogodowe, w tym na wpływ promieniowania UV (np. żółknięcie materiałów) i lekkość sprawiają, że jest doskonałe do produkcji tablic i szyldów a nawet przydrożnych bilbordów. Z zalet tych korzystają również artyści wykonując z nich swoje prace i projektanci mebli jako zamiennik szkła. PMMA używa się również w budownictwie, jako elementów elewacji, przeszkleń a nawet ekranów tłumiących dźwięki, co umożliwia niski współczynnik przenoszenia fal.

Możliwości modyfikowania plexi na poziomie procesu produkcyjnego pozwalają otrzymać specjalistyczne odmiany materiału nadające się do produkcji elementów wymagających nadzwyczajnej twardości. Przykładem takich przedmiotów są tarcze policyjne lub osłony w bankach, biurach czy sklepach. Wspomniana wcześniej przejrzystość również wykorzystywana jest nie tylko estetycznie. Dzięki niej PMMA znakomicie przepuszcza promienie świetlne i wykorzystywane jest do produkcji światłowodów.

Dodatkową zaletą plexi może być możliwość jego roztwarzania w środkach chemicznych. W sytuacjach w których obróbka termiczna jest niewskazana, lub wręcz niemożliwa można skorzystać z mocnych rozpuszczalników takich jak toluen, octan etylu, lub aceton, w których PMMA jest rozpuszczalny.